Sekrety udanego sofingu

2014-07-29 14:32

Regulowane siedziska, rozkładane podnóżki, stoliki kawowe, podręczne półki, pojemne schowki, głośniki – to nie oferta salonu z wyposażeniem wnętrz, ale elementy sofy XXI wieku…

Indywidualna miara
Autor: Mariusz Bykowski

W dobrym układzie

Wybór sofy należy zacząć od zmierzenia swojego salonu. Przed kanapą powinno być ok. 90 cm wolnego miejsca na swobodne przejście. Nawet najwygodniejszy mebel wypoczynkowy nie sprawdzi się bowiem, jeśli będziemy się o niego potykać.
Siedziska zwykle grupuje się wokół centralnego punktu we wnętrzu. Może to być kominek – dla tych, którzy kochają spędzać przy nim wieczory z książka w dłoni, telewizor czy ekran projektora dla kinomaniaków albo duże okno z widokiem na ogród, dla wszystkich którzy lubią spoglądać na zieleń, pijąc kawę i kartkując poranną prasę.
Oprócz tego, jak chcemy spędzać czas, należy też wziąć pod uwagę liczbę osób w rodzinie i to czy często zapraszamy gości. Komfortowa sofa powinna zapewniać każdemu odpowiednią ilość miejsca. Dwuosobowa musi mieć minimum 120 cm szerokości i 60–90 cm głębokości. Pamiętajmy jednak, że zbyt obszerna i miękka nie sprzyja wygodzie – łatwo się w nią zapaść i trudno z niej wstać, zwłaszcza starszym i niższym osobom.
Zamiast dużej sofy można wybrać dwie lub trzy mniejsze albo zdecydować się na zestaw modułowy. Dwie kanapy ustawione vis-á-vis, podobnie jak narożnik, pozwalają stworzyć w salonie kameralną atmosferę, pozostawiając sporo miejsca na niski stolik. W przestrzeni otwartej sofa może stać się elementem oddzielającym salon od kuchni.

Mebel wielofunkcyjny

Kanapa już dawno oderwała się od swojego tureckiego źródłosłowu, w którym pierwotnie oznaczała kamienną ławę. Jej współczesna wersja jest niezwykle komfortowa, a przy tym funkcjonalna. Wygodne siedzisko, które w magiczny sposób przyciąga towarzystwo, to tajemnica niejednej udanej domówki.
Zazwyczaj poszukujemy uniwersalnych mebli, które spełniają wiele oczekiwań. Współczesne sofy starają się nadążyć za naszym stylem życia i potrzebami.
Chcą pomieścić, a nawet przenocować gości, służą naszej wygodzie i zdrowiu dzięki ergonomicznie wyprofilowanym siedziskom i funkcjonalnym podłokietnikom. Co ciekawe, wiele z oferowanych dzisiaj rozwiązań nie jest do końca nowych. Znane sprzed lat wielofunkcyjne meble wracają tyle, że w nowoczesnym wydaniu i doskonale nadają się do zagospodarowania nawet
niewielkich przestrzeni.
Jedną z najbardziej praktycznych funkcji jest połączenie siedziska i łóżka. Sofy mogą rozkładać się w przód czy podobnie jak tradycyjne wersalki. Przy wyborze należy to uwzględnić, by nie okazało się, że rozłożenie mebla wypoczynkowego blokuje inny. Opcja zamiany kanapy w łóżko pozwala zaoszczędzić przestrzeń, a dzięki wbudowanej skrzyni zapewnia dodatkowe miejsce na pościel. Co sprytniejsze kanapy mogą przekształcić się nawet w łóżko piętrowe.
Sofa z możliwością przechowywania książek i akcesoriów w podłokietnikach oraz oparciu to nowe wcielenie półkotapczanu. Wymaga jednak dostępu z każdej strony, należy więc przewidzieć dla niej miejsce na środku salonu.
W mniejszych pokojach dziennych wymarzonym meblem może okazać się sofa z wbudowanym stolikiem. To idealne rozwiązanie dla osób, które zamiast przy biurku lubią usiąść z laptopem na sofie.
Warunki stworzone do relaksu zapewniają kanapy z wysokimi profilowanymi zagłówkami oraz podnóżkami – wysuwanymi lub funkcjonującymi jako osobne moduły. W zakresie ich regulacji  liczne zastosowania znalazła elektronika. Nowatorskie sofy są sterowane pilotem. Wejścia do podłączenia ładowarki ukryte w podłokietnikach, wbudowane lampki do czytania, a nawet sprzęt grający zintegrowany z meblem to gratka dla gadżetomaniaków.

On move

Modele tuningowane, czyli wyposażone w kółka, pozwalają na łatwe przestawianie mebli. To rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy lubią często zmieniać aranżację wnętrz, ułatwiające ponadto sprzątanie pod kanapą.
Pod względem mobilności niezastąpione są moduły. Mogą stanowić pojedyncze meble, tworzyć zgrane duety, tercety a nawet pokaźne, wieloczęściowe kombinacje. Ich zaletą jest elastyczność, co oznacza, że w chwili zakupu nie musimy być zdecydowani na ostateczny wygląd zestawu. W niektórych wersjach elementy można łączyć w monolityczną całość, np. dzięki wszytym suwakom.
W meblach mobilnych również mamy możliwość dobrania rozmaitych udogodnień, takich jak unoszone podłokietniki czy regulowane zagłówki. Do siedzisk warto dopasować też podnóżki, które stanowią przedłużenie części wypoczynkowej, a po nałożeniu specjalnej, drewnianej nakładki pełnią funkcję pomocniczego, przesuwnego stolika.


Liczy się to, co w środku

Sprężyste, trudno odkształcalne wypełnienie sprawia, że sofa dłużej zachowuje żywotność i nienaganną formę. Nie sposób tego jednak ocenić na pierwszy rzut oka. Dlatego warto przyjrzeć się modelowi eksponowanemu w salonie meblowym, testowanemu przez klientów. (...)

Magdalena KowalczykWięcej w katalogu Urządzamy dom i mieszkanie 2014/2015.