Okapy kuchenne: piękno czy technologia?

Zestawienie najnowszych trendów designerskich z praktyczną funkcją okapu, czyli odprowadzaniem uciążliwych zapachów może niektórym wydawać się nieco dziwne. Jednak śledząc ostatnie rozwiązania, można się łatwo przekonać, że nowe tendencje w projektowaniu okapów kuchennych umożliwiają łączenie wyrafinowanej stylistyki z efektywnością.

Nowoczesne okapy kuchenne
Nowoczesne okapy kuchenne

Okapy kuchenne: obsługa

Większość okapów to urządzenia dwufunkcyjne, które zależnie od potrzeb mogą pracować w charakterze pochłaniaczy, filtrujących zapachy powstałe podczas gotowania w zamkniętym obiegu lub wyciągów, które po podłączeniu do przewodów wentylacyjnych skutecznie odprowadzają opary na zewnątrz budynku. Obydwa rozwiązania nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się intensywnych woni, lecz także przeciwdziałają osadzaniu tłuszczu na wyposażeniu kuchennym i meblach. Wydajność okapów jest zróżnicowana i można ją regulować - w zależności od modelu w zakresie dwóch lub trzech poziomów mocy.

Obsługę okapu ułatwia nierzadko specjalny panel dotykowy. Urządzenia z wyższej półki bywają też sterowane za pomocą pilota. Niektóre mają na froncie elektroniczny zegar lub cyfrowy wyświetlacz, informujący np. o intensywności pracy wentylatora. Najnowocześniejsze modele są ponadto wyposażone w sensor zapachu, czujnik ruchu, dzięki któremu zaczynają pracę w momencie pojawienia się użytkownika w kuchni i kończą po jego wyjściu, czy też timer, umożliwiający działanie okapu jeszcze przez kilkanaście minut po opuszczeniu przez nas pomieszczenia. Mniej typowe mają nawet wbudowany odtwarzacz mp3 lub radio. Wybierając okap, trzeba też zwrócić uwagę na stopień jego wyciszenia - urządzenie nie może przeszkadzać nam w rozmowie lub podczas oglądania telewizji, a więc poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 decybeli. O wygodzie bez wątpienia decyduje też miejsce montażu. Urządzenie można zainstalować niemal wszędzie. Najczęściej wyróżnia się okapy wyspowe, które zwieszają się z sufitu, szafkowe (występujące w zabudowie), podszafkowe, które dzięki małym gabarytom pasują nawet do niedużych pomieszczeń kuchennych, uchylne, z odsuwanym panelem przednim, teleskopowe, uruchamiające się po wyciągnięciu z szafki,
a także najpopularniejsze chyba w naszych kuchniach - przyścienne i narożne. Dobrze sprawdzają się okapy o skośnej budowie, których kąt nachylenia wynosi ok. 45 stopni. Dzięki takiej konstrukcji użytkownicy mają wygodny dostęp do kuchenki. Sprytnym rozwiązaniem są też modele wysuwane z blatu, które można pod nim ukryć, gdy nie są potrzebne.

Okapy kuchenne: wzornictwo

Nowoczesne okapy charakteryzuje nie tylko cicha praca i doskonała wydajność, lecz także wyjątkowo atrakcyjne wzornictwo. Producenci  prześcigają się w prezentowaniu nowatorskich kształtów, wzorów i kolorów. Łatwo je dobrać w zależności od stylistyki kuchni i indywidualnych upodobań. Niebanalny design przyciąga wzrok, a dzięki pomysłowości projektantów może on cechować także okapy, które coraz częściej przypominają raczej dzieła sztuki niż praktyczne urządzenia, którymi rzeczywiście są.
Oprócz standardowych - białych, brązowych, czarnych czy stalowych, na indywidualne zamówienie dostępne są też okapy w niemal nieograniczonej gamie barw. Niektóre modele zaskakują wręcz swą oryginalnością - zachwycają kryształowym blaskiem albo misterną, ażurową powierzchnią podkreśloną od spodu delikatnym światłem. Są też takie, które do złudzenia przypominają zawieszone nad kuchenką lampy, których funkcje zresztą pełnią.
Miłośnicy tradycji zapewne chętnie zdecydują się na urządzenie wykończone elementami miedzianymi lub drewnianymi, doskonale pasującymi do pomieszczenia o charakterze rustykalnym lub kolonialnym. Ozdobą nowoczesnej i prostej w formie kuchni może być okap charakteryzujący się geometrycznym i eleganckim kształtem, wykonany z połyskliwego laminatu czy stali inox łączonej ze szkłem. Zwolennicy minimalizmu często wybierają okapy w kształcie tuby, których oryginalna forma nie narzuca się swoją dekoracyjnością, dzięki czemu doskonale prezentuje się np. w kuchni otwartej na salon. Ci, którzy wolą bezpieczne stylistycznie rozwiązania, również nie mogą narzekać, gdyż oprócz urządzeń o nietypowych wzorach dostępnych jest wiele o zrównoważonej, klasycznej linii, pasujących niemal do każdej kuchni.

Ocena: 0
Tekst: Magdalena Kowalczyk Zdjęcia: Łukasz Zandecki, Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY