Małe mieszkanie: kreatywny kompromis

Od umiejętnego rozłożenia akcentów w przestrzeni mieszkalnej zależy nasz komfort. Małe mieszkanie jest trudne do zaprojektowania. Podstawową trudnością może być wielkość powierzchni, którą urządzamy. Gdy do dyspozycji mamy przestronny dom, zadanie jest łatwiejsze. Bez problemu zaaranżujemy miejsce na pracę, zabawę z dziećmi czy wspólne biesiady ze znajomymi. Sytuacja zdecydowanie się komplikuje w momencie, gdy urządzamy małe wnętrza, w których jednak musimy skoncentrować te same funkcje, co w przypadku dużego domu. Wówczas w urządzaniu małego mieszkania punktem wyjścia musi być określenie priorytetów, a więc tych sfer życia domowego, które są dla nas najistotniejsze. Dla jednych będzie to wygodna sypialnia, dla innych komfortowa kuchnia z częścią jadalnianą. Aranżacja małego wnętrza to zawsze trudne zadanie, sztuka kompromisów, ale i duże pole do popisu. Takie wyzwanie niesłychanie pobudza kreatywność projektanta i owocuje niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, których mogą pozazdrościć nawet właściciele okazałych rezydencji.

Małe wnętrza: gra wzorem i kolorem

Jeśli mamy małe wnętrza powinniśmy raczej unikać ciemnych kolorów, które w dłuższej perspektywie czasu będą dla domowników męczące, a dodatkowo optycznie pomniejszają przestrzeń. Urządzając małe mieszkanie odradzam również jaskrawą kolorystykę, która nadmiernie przykuwa uwagę. Małe wnętrza powinny mieć stonowany wystrój, który nie „wysyła” względem domowników zbyt wielu impulsów. W związku z tym idealnie sprawdzi się biel oraz jasne, chłodne kolory, które dobrze odbijają światło. Małe wnętrza z białą (lub jasną) podłogą i ścianami wydają się dużo większe niż są w rzeczywistości. Nie należy również zapominać, że biel to najbardziej uniwersalny z kolorów. Pasuje do niego niemal wszystko, wszędzie i w każdym stylu. Jeżeli chcemy przełamać monochromatyczny charakter ścian w małym mieszkaniu możemy zastanowić się nad wprowadzeniem wzorów i motywów dekoracyjnych. Taką funkcję doskonale spełni tapeta z powtarzalnym pastelowym akcentem na białym tle lub abstrakcyjne malarstwo w stylu Kandinskiego lub Miró. Powraca również moda na fototapety, ale w tej kwestii powinniśmy zachować umiar i dobry smak, aby finalny efekt nie był groteskowy. (...)

Jak urządzić mieszkanie: przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta

Kolejnym dylematem - jak urządzić małe mieszkanie jest kwestia ścian działowych. Mimo że pozornie dzięki rozbiciu ścian możemy zyskać trochę przestrzeni to raczej odradzam przeprowadzanie rewolucyjnych zmian zmierzających do przeobrażenia małego mieszkania w jedno pomieszczenie. Poszczególne funkcje życiowe powinny być chociaż dyskretnie oddzielone, a otwarta przestrzeń temu nie służy. Ciężko wyobrazić sobie małe mieszkanie bez wydzielonych pokojów, w którym jeden z domowników wykonuje pracę wymagająca skupienia, a drugi słucha muzyki. Różnego typu przeszklenia co prawda wizualnie rozdzielają przestrzeń małego wnętrza i zajmują mało miejsca, ale nie dają komfortu akustycznego. Optymalnym rozwiązaniem są funkcjonalne drzwi przesuwne, które zamykane są wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. W przeciwieństwie do tradycywjnych drzwi, nie zabierają w mieszkaniu miejsca. Ciekawą, a zarazem bardzo praktyczną przegrodą w otwartej przestrzeni może być też regał z książkami i sprzętem RTV.

(...)

Więcej w katalogu Urządzamy dom i mieszkanie 2013/2014.