Fototapety są doskonałym sposobem na powiększenie i ożywienie przestrzeni. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, z łatwością można dobrać wzory lub motywy odpowiadające stylowi wnętrza – zarówno nowoczesnego, minimalistycznego, jak i klasycznego. Zabezpieczone przed uszkodzeniami, odporne na wilgoć i wysokie temperatury zastąpią płytki w kuchni, toalecie czy w suchej strefie pokoju łazienkowego. Tworzą doskonałe iluzje przestrzeni na ścianie w holu lub nad spocznikiem schodów. Równie efektownie wyglądają na frontach szaf wnękowych lub mebli kuchennych.

Ściany w niepowtarzalnym stylu

Atrakcyjność fototapet polega na nieskończonej liczbie wzorów, które nie występują w przypadku innych materiałów, np. płytki ceramiczne z motywami graficznymi nie mają aż tak bogatego wzornictwa.
Do kuchni chętnie wybieramy fototapety z powiększonym motywem przypraw, owoców czy warzyw. W pasie między szafkami doskonale wyglądają powiększone pędy bambusa, pnie brzóz czy łąka pełna maków lub pole tulipanów. Fototapety składające się z kilku elementów łączy zaś ten sam motyw, np. cytryny w gaju, owoce dojrzałe i w przekroju.
W łazienkach chętnie stosuje się motywy wodne – efektowne muszle lub rafy koralowe z kolorowymi rybami,  wodospad z kaskadami czy widok plaży z palmami nad lazurowym morzem.
Otwarta strefa dzienna to doskonałe miejsce na piękne krajobrazy czy obiekty architektoniczne. Można też mniej sztampowo umieścić widok parkowej alei w ograniczonej przestrzeni, np. w toalecie, co optycznie powiększy pomieszczenie.
Modne są fototapety dwukolorowe, np. czarno-białe, niekiedy z akcentem w kontrastowych barwach. Spójność estetyczną wnętrza zapewnia powtórzenie tych kolorów w aranżacji pomieszczenia. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego wzoru w galerii proponowanej przez producentów, można zamówić niepowtarzalną fototapetę – ze zdjęciem z naszych wakacji lub uroczystości rodzinnej czy kopią ulubionej grafiki lub obrazu. Warunkiem jest dostarczenie zdjęcia wysokiej rozdzielczości, co gwarantuje lepszą jakość wizerunku.

Tapety na lata

Na rynku najczęściej spotyka się fototapetę lateksową, która drukowana jest na półsyntetycznym lub syntetycznym papierze do wydruków fotograficznych o gramaturze 210–220 gramów. Układa się ją na styk, a dzięki lateksowej strukturze nie kurczy się ona i nie wywija podczas układania na ścianie.
Inny rodzaj to fototapeta winylowa na podkładzie z flizeliny – najgrubsza z dostępnych na rynku, dzięki czemu przykrywa niewielkie nierówności na ścianach. Tego typu tapety można więc stosować na powierzchniach wykończonych tynkami cementowo-wapiennymi. Ze względu na warstwę winylową poleca się ją do kuchni i łazienki, a także do przedpokoju. Mimo winylu tapeta przepuszcza parę wodną, dzięki czemu ściany oddychają. Układa się ją także na styk.
Gdy ściany są idealnie gładkie, można zdecydować się na fototapety samoporzylepne, czyli drukowane na samoprzylepnej folii. Najczęściej jednak stosuje się je na meblach czy drzwiach. Tapeta drukowana na folii mikrokanalikowej jest łatwa do nakładania i nie tworzą się na niej bąble. Klei się ją na zakładkę.
Nadruki graficzne można także wykonywać na płytach pleksi czy na cienkiej blasze aluminiowej (tzw. dibond) oraz szkle. Można je stosować nawet w kabinach prysznicowych.
Każdy rodzaj fototapety warto zabezpieczyć laminatem, najlepiej, gdy jest to laminat z folii lub kładziony na gorąco. Dzięki niemu tapeta jest odporna na zabrudzenia, zarysowania i wilgoć, a także na promieniowanie UV, dzięki czemu nie blakną kolory. Można ją myć wodą i detergentami.
Fototapety wykonuje się na określony wymiar, gdy ich krótszy bok ma więcej niż 150 cm szerokości, drukuje się je w częściach. Ponieważ są specjalnie docinane, można równo ułożyć je na styk (dzięki temu nie widać połączeń). Fototapety, które mają długość powyżej 250 cm, drukowane są z zakładkami i tak też się je klei.

(...)
Więcej w katalogu Urządzamy dom i mieszkanie 2012/2013.