W tym sezonie nowoczesne meble i dodatki w żółci i pomarańczu to istotne elementy wystroju wnętrz, dlatego warto zapoznać się z ich walorami. Jak wpływają na nasze samopoczucie? Jaką rolę odgrywają w aranżacjach wnętrz? Z jakimi barwami je łączyć?

Wystrój wnętrz  pełen słońca

Żółć z pewnością nie jest kolorem, przy którym łatwo się zasypia, za to świetnie nadaje się na rozpoczęcie dnia – działa jak filiżanka mocnej espresso. Warto wprowadzić tę barwę do kuchni i łazienki, ponieważ ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, pobudza nas jak światło słoneczne. Żółty wystrój wnętrz przywołuje słońce tam, gdzie dostęp do niego jest ograniczony. Na przykład ściana pomalowana w tym odcieniu zaczyna świecić własnym blaskiem, a więc sprawdzi się  w ciemnym holu, w wąskim pomieszczeniu czy miejscu oddalonym od okna. Nie oznacza to, że w jasnych wnętrzach kolor ten się nie przyda, przeciwnie. Pozytywna żółć jest dobrym towarzyszem zarówno w jadalni, jak i pokoju dziennym, w jej otoczeniu stajemy się otwarci na bliskich, bardziej skłonni do kontaktów z nimi.

Soczyście owocowe aranżacje

Pomarańcz wnosi do wnętrz ciepło i przytulność, zaś sama jego nazwa przywodzi na myśl soczystość i orzeźwienie. Oprócz przyjemnych skojarzeń kolor ten ma korzystne działanie psychologiczne. Jedno spojrzenie na pomarańczową ścianę czy nowoczesne meble w tej barwie lekko podnosi tętno i wywołuje uśmiech na twarzy. Ten kolor oznajmia radość. Oranże nie pobudzają tak silnie jak żółcie, ale równie skutecznie poprawiają humor. Jednocześnie mają właściwości harmonizujące, a ludzie w ich otoczeniu stają się zgodni i gościnni.W aranżacjach wnętrz bardzo ważną zaletą koloru pomarańczowego jest jego uniwersalność, można go bowiem łączyć dosłownie ze wszystkimi barwami, wzorami i stylami.

 

(...)
Więcej w katalogu Urządzamy dom i mieszkanie 2013/2014.