W kasetonach perforowanych są otwory, dzięki którym sufity z nich wykonane lepiej pochłaniają dźwięki. Układ otworów może tworzyć wzory. Kasetony zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą być również wycinkami koła. Ta różnorodność daje wiele możliwości zdobniczych.

 

Kasetony gipsowe

Mogą być wykonane z gipsu lub, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe, z gipsu obłożonego kartonem. Niektóre kasetony laminowane są od spodu włókniną, dzięki której lepiej izolują dźwięki. Od płyt różnią je kształty i wymiary: kasetony zwykle są  kwadratowe – o wymiarach 60 x 60 cm lub prostokątne – 60 x 120 cm. Mają grubość od 8 do 31 mm. Bywają również w innych  wymiarach.

Kasetony z wełny mineralnej lub szklanej

Są pokryte specjalną powłoką, dzięki której brud i kurz nie wnika w ich wnętrze. Takie kasetony nie brudzą się szybko i łatwo je czyścić. Pokrywająca je powłoka przepuszcza dźwięki, dzięki czemu są one wygłuszane przez wełnę. Kasetony z wełny zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą też być wycinkami koła.

Kasetony metalowe

Wykonuje się je z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej i maluje proszkowo. Dobre właściwości akustyczne kasetonów metalowych uzyskuje się przez ich odpowiednie dziurkowanie, czyli perforację. Niektórzy producenci oferują również kasetony z dwóch materiałów: wełny mineralnej i metalu. Kasetony metalowe to zwykle kwadraty o wymiarach 60 x 60 cm.

Konstrukcja

Do mocowania sufitów kasetonowych stosuje się trzy rodzaje rusztów. Od tych przeznaczonych do sufitów z płyt różnią się ukształtowaniem profili konstrukcyjnych: kasetony układa się pomiędzy nimi bez dodatkowych łączników. Od kształtu profilu zależy też, czy kaseton będzie wyjmowany, czy mocowany na stałe.

Profile konstrukcyjne i krawędzie kasetonów mogą być ukształtowane tak, by tworzyć gładką, jednolitą powierzchnię bez widocznych połączeń. W innych rozwiązaniach profil może pozostać widoczny.