Kiedy dziecko kończy podstawówkę, stare biurko, łóżko i krzesło robią się za małe i przez to także niezdrowe. Gimnazjalista chciałby mieć już pokój młodzieżowy, a nie dziecięcy. Urządzając pokój nastolatka, musimy mieć na uwadze funkcjonalność, wygodę oraz preferencje naszego dziecka odnośnie ulubionych kolorów czy motywów. Przy wyborze mebli młodzieżowych koniecznie zwróćmy uwagę na ich parametry.

Wygodny pokój młodzieżowy

Aranżacja pokoju młodzieżowego to duże wyzwanie, ale trzeba się go podjąć zanim na drzwiach naszej pociechy zawiśnie tabliczka z napisem „bez pukania nie wchodzić”, a wewnątrz zapanuje bałagan nie do opisania. Przy urządzaniu pokoju dla nastolatka należy określić pewne zasady. Kolor to sprawa dziecka, jednak pamiętajmy, że mocne barwy są dobre dla dodatków, natomiast jako tło lepiej się sprawdzą te bardziej neutralne. O parametrach mebli powiini decydować rodzice. Chodzi przede wszystkim o to, by sprzęty były zdrowe, wygodne, regulowane (czyli „rosły” razem z dzieckiem) oraz żeby łatwo poddawały się zmianom aranżacji, bo nastolatki szybko się nudzą.

Meble młodzieżowe: parametry

Krzesło i biurko powinny pozwalać na zachowanie właściwej postawy nastolatka. Stopy płasko spoczywają na podłodze. Między udem a blatem musi pozostać 20–25 cm wolnej przestrzeni, zapewniającej swobodę ruchu. Uda nie mogą być uciskane przez siedzisko. Między przedramieniem luźno spoczywającym na blacie a ramieniem powinien być kąt prosty, a oparcie krzesła podpierć kręgosłup w odcinku lędźwiowym i poniżej łopatek. Łóżko niech będzie nieco dłuższe, bo nastolatki szybko rosną,  koniecznie z pojemnymi schowkami na pościel.