Urządzamy pokoje dziecięce. Pokój dla niemowlaka

Pokoje dziecięce muszą być wyjątkowe. Zanim ułożymy długo oczekiwane niemowlę w łóżeczku dla dzieci, dokładnie zaplanujmy zaciszny kącik, który będzie komfortowym miejscem i dla matki, i dla malucha. Wśród mebli dla dzieci powinien znaleźć się nie tylko przewijak. Możemy urządzić oddzielny pokój dla niemowlaka lub wydzielić kącik dla dziecka w swojej sypialni czy pokoju.

Pokoje dziecięce
Pokoje dziecięce
Pokoje dziecięce
Pokoje dziecięce

Pokój dla niemowlaka powinnien być wygodny, zaciszny i bezpieczny. Jeśli nie możemy przeznaczyć na potrzeby niemowlęcia osobnego pokoju dziecięcego, na pewno da się wygospodarować zaciszny kącik dla niemowlaka w sypialni, czy pokoju dziennym. Najlepiej, by dziecięcy rewir sąsiadował z posłaniem mamy, bo to ułatwi jej stały kontakt i opiekę nad dzieckiem.

Meble dla dzieci: łóżeczka dla dzieci

Jeśli miejsce na niemowlę czeka w pokoju dziennym, warto odgrodzić łóżeczka dla dzieci, czy przewijak od kanapy rodziców niską ścianką działową z półkami na książki i bibeloty. Przegroda wyznacza we wnętrzu odrębne strefy i tworzy zaciszny kącik dla niemowlęcia. Pokoje dziecięce i ich wystrój powinny opierać się na żywej kolorystyce. Mocne barwy, które wprowadziliśmy, będą przykuwać uwagę kilkumiesięcznego dziecka.
Niemowlę najszybciej zaczyna reagować na kolor czarny, biały i czerwony. Pamiętaliśmy o tym, dekorując przeznaczoną dla niego część pokoju. W pierwszych tygodniach życia niemowlęta nie zauważają kolorowych przedmiotów wiszących nad łóżeczkami dla dzieci. Zamiast nich umieściliśmy wyraźny kolorowy wzór na ścianie z boku. Namalowane w dwóch rzędach czerwone, niebieskie, zielone i różowe koła zaciekawią niemowlę, które początkowo częściej patrzy na boki niż na wprost. Motyw okręgów wykorzystaliśmy, tworząc mobilną dekorację z zawieszonych na suficie kolorowych kół wyciętych z płyty MDF i pomalowanych farbami. Obracające się w pokojach dziecięcych barwne elementy przyciągną uwagę maluchów w późniejszym okresie życia.

 Kolorowy kącik dla dziecka

Fragment sypialni przeznaczony dla niemowlęcia z fotelem i kącikiem pielęgnacyjnym.

Fot. Krzysztof Zasuwik

Przewijak w pokojach dziecięcych

Pokoje dziecięce w dynamicznej wersji to jedna z propozycji. Przeciwstawiliśmy im subtelny i bardziej tradycyjny wystrój kącika, gdzie meble dla dzieci, a nawet powijak reprezentują styl retro. Tym razem fragment sypialni przeznaczony dla niemowlęcia odseparowaliśmy od posłania rodziców jasnymi kotarami.
Kącik pielęgnacyjny zorganizowaliśmy w specjalnie w tym celu stworzonej wnęce, której górną część zabudowaliśmy półkami na kosmetyki oraz potrzebne akcesoria. Pod nimi stanęła wygodna komoda z szufladami na ubranka, na której ulokowaliśmy przewijak. Centralne miejsce w „niemowlęcym królestwie” zajął duży fotel, obok którego warto postawić np. stylowe łóżeczka dla dzieci z romantycznym baldachimem.
Stonowaną barwę pasiastej tapety i kremowych ścian, dającą wrażenie przytulności i ciepła, zestawiliśmy z mocnym różem lamperii.

Ocena: 0
Tekst: Kinga Katus , Tekst: Marta Narbutt Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY