Kącik do nauki w pokoju dziecka powinien sprzyjać koncentracji i pracy. Dzięki temu dziecko chętniej będzie przy nim odrabiało lekcje, czytało książki i rozwijało naukowe zainteresowania. Jak go zagospodarować, by początkującemu uczniowi łatwiej było się skupić?

Pokój dziecka: kącik do pracy

Odrabianie lekcji przed telewizorem czy przy głośnej muzyce nie wyrobi w małym naukowcu dobrych nawyków. Powinien on mieć swój zaciszny, wydzielony kącik do pracy. Miejsce przeznaczone na naukę powinno się dziecku dobrze kojarzyć. Negatywne emocje powodują bowiem niechętne nastawienie, które odstrasza od szkolnych obowiązków. Zastanówcie się razem, co można ustawić na biurku lub szafce. Kolorowy plakat, wesoły globus, a może (jak na zdjęciu) kosz i piłka dla młodego sportowca? Już jeden drobiazg wystarczy, by miejsce pracy całkiem zmieniło swoje oblicze, stało się „oswojone”.

Pokój dziecka: porządek na biurku

Podczas odrabiania lekcji w zasięgu wzroku dziecka nie powinno być jednak zabawek, które mogą je rozpraszać. Bałagan na stanowisku pracy odciąga uwagę od nauki, dlatego na biurku powinny się znaleźć tylko niezbędne rzeczy. Pozostałe książki, przybory i akcesoria na czas odrabiania lekcji należy schować – najlepiej do szuflady. Od najwcześniejszych lat warto też uczyć dziecko zachowania porządku na biurku.