Pokoje dzięcięce: pokój dla chłopca ze ścianką-leżanką

2008-09-26 2:00

Pokój nastolatka-snowboardzisty jest kolorowy jak marzenia jego mieszkańca. Pokoje dziecięce powinny mieć wyraźny podział na strefy. W tym pokoju podział na dwie części o różnym przeznaczeniu uzyskano, wstawiając ściankę-leżankę w kształcie rynny do podniebnych akrobacji.

Planując pokoje dziecięce, trzeba myśleć perspektywicznie - jak będą się zmieniać ich potrzeby w ciągu najbliższych lat. Wnętrze powinno umożliwiać wprowadzanie modyfikacji. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, warto sobie pozwolić na pomysły na miarę fantazji dzieci - wtedy i one je docenią. Kacper zainspirował nas swoimi opowieściami o wyczynach snowboardowych. Stąd wziął się kształt ściany dzielącej pokój, która ma za zadanie porządkować przestrzeń. Postawiliśmy na mocne, geometryczne kształty, rezygnując z niepotrzebnej chłopcu dekoracji. Wyraziste kolory zachowaliśmy dla przegrody i podłogi - takiej samej w całym pokoju, dzięki czemu wnętrze jest spójne. Ściany są subtelniejsze, zróżnicowaliśmy je w obu częściach - w sypialni pozostały gładkie, w kąciku zabaw przy tej samej tonacji wprowadziliśmy prosty wzór pionowych pasków. Mebli nie jest wiele, te podstawowe są lekkie i mobilne - pokój jest w każdej chwili gotowy do zmian.

Pokoje dziecięce: aranżacja pokoju dla chłopca

Większa część wnętrza to program obowiązkowy: sypialnia i miejsce do nauki. Dzięki lekkim i jasnym meblom pokój zyskał na przestronności. Efekt ten wzmocniło zastosowanie intensywnej, czerwonej wykładziny podłogowej skontrastowanej z delikatną barwą ścian. Usytuowanie biurka pod oknem zapewnia najlepsze oświetlenie podczas odrabiania lekcji, a żaluzje pozwalają wygodnie pracować przy komputerze. Tuż obok znajduje się żółta ścianka, najbardziej wyrazisty element tego wnętrza. Wygląda jak snowboardowy pipe - śnieżna rynna ułatwiająca efektowne skoki. Ale to nie tylko geometryczna forma w intensywnym kolorze. Na łukowatym wygięciu dzięki materacowi obszytemu materiałem można się ułożyć z książką, gdy znudzi się siedzenie za biurkiem. Ścianka ma jeszcze jedno, najważniejsze zadanie przestrzenne - oddziela spokojniejszą część pokoju od tej przeznaczonej do zabaw. Ta druga strefa jest mniejsza, położona bliżej wejścia i zmienia się, dopasowując do pomysłów chłopca.

Pokoje dziecięce: dobry projekt

  • Prosty układ przestrzenny, pozwalający na zmianę dekoracji. Podział na dwie części z przegrodą pomiędzy nimi jest bardzo praktyczny. Wystarczy zmienić kolory, ozdobić łukowatą ściankę plakatami czy napisami, a pokój będzie wyglądał zupełnie inaczej.
  • Ścianka-leżanka. Niestandardowy pomysł, który jest anegdotyczną odpowiedzią na zainteresowania właściciela pokoju. Wymaga sporo przestrzeni, ale może skrywać przydatne schowki.
  • Energetyczne kolory. Wprowadzenie czerwieni i nasyconej żółci spowodowało, że wnętrze jest wesołe i dynamiczne - takie jak Kacper.

Meble młodzieżowe

Krzesło, szuflada biurka i materac na leżance mają barwę młodej trawy. Są kontrastowo zestawione z otoczeniem, dzięki czemu tworzą dynamiczną dekorację. Przedmioty codziennego użytku także mogą być ładne jak zabawki

W tym wieku ma się już sporo obowiązków na głowie. Dobrze zaprojektowane i odpowiednio dopasowane meble ułatwią życie. Zainteresowania zmieniają się w mgnieniu oka. Dlatego wnętrze powinno adaptować się do nowych potrzeb.

W aranżacji użyto:

  • regał Lack biały, półka ścienna Lack, stolik nocny Malm, rama łóżka Malm, szafa Pax, krzesło oliwkowe Snille, dywan okrągły biały Ringum, żaluzje Lindmon, lampa biurkowa, lampa czerwona stołowa Mylonit, komplet pościeli Ethel, obrazy Pjatteryd, doniczki złote, IKEA;
  • biurko Capslock, BLACK RED WHITE;
  • wykładzina podłogowa, KOMFORT.

Ściany pomalowano farbami hipoalergicznymi FFiL Śnieżka na licencji Disney.
Do pokoju Kacpra wybraliśmy:

  • emulsję lateksową do ścian, kolor "Tygrysiasty",
  • emulsję lateksową do ścian, kolor "Czarodziejskie lustro".

Polecamy też zestaw farb:

  • emulsję lateksową do ścian, kolor "Dzień szczęśliwy",
  • emulsję lateksową do ścian, kolor "Uśmiechnięty".