Przygotowując pokój dla niemowlaka musimy postawić na przyjazny funkcjonalizm. Nie mogąc się doczekać nowego członka rodziny, robimy szalone zakupy fikuśnych ubranek, kolorowych bucików, ręczniczków z kapturem i pierwszych zabawek. Ale czy na pewno pomyśleliśmy o wszystkich funkcjonalnych meblach i pomocnikach przy opiece nad maleństwem w jego pierwszych miesiącach życia? Podpowiadamy, jak urządzić pokój dziecka.

Pokój niemowlaka: najważniejsi pomocnicy

Po pierwsze w pokoju niemowlaka muszą się pojawić – łóżeczko dziecięce i przewijak. Ten drugi może być zintegrowany z łóżeczkiem (bardzo przydatna funkcja i nie zajmuje zbędnego miejsca w pokoju), lub jako część dedykowanej niemowlakom komody z deską do przewijania. Wielu producentów oferuje meble dziecięce, które „rosną” razem z dzieckiem. Stąd późniejsza możliwość np. zdemontowania niepotrzebnej deski przewijaka, by zyskać funkcjonalna komodę.

Innym cennym pomocnikiem w pokoju niemowlaka jest składany stelaż pod wanienkę – ułatwi nam kąpanie dziecka w najwygodniejszej dla nas pozycji (bez konieczności głębokiego schylania się). Dodatkowym jego atutem jest swoboda w jego ustawieniu – na kąpiel wybrać możemy dowolne miejsce w pokoju, gdyż stelaż jest lekki i łatwy w obsłudze.

Innym przydatnym meblem, o którym warto pamiętać urządzając pokój niemowlaka jest wygodny, duży fotel z podnóżkiem. Mebel – wybawienie, dla karmiącej mamy, jak i w czasie usypiania dziecka. Przy zakupie fotela pamiętajmy, aby nie był on zbyt głęboki (ciągłe wstawanie i siadanie z dzieckiem byłoby niezwykle niewygodne). Dobrze jest, jeśli posiadać będzie dedykowany podnóżek – unikniemy wówczas kłopotu z dopasowywaniem wysokości innego stołka czy pufy względem wysokości fotela. Warto, ażeby fotel miał profilowane plecy, lub przynajmniej miejsce na wygodną poduszkę pod plecy. Dyskomfort spędzony na wielogodzinnym usypianiu i karmieniu dziecka zminimalizowany zostanie wówczas do minimum.

Komoda i regał z półkami (lub same półki) to również potrzebne wyposażenie pokoju dziecka. Pierwszy mebel przyda się na liczne i drobne ciuszki dziecka, tetrowe pieluchy, ręczniki i pościele. Na półkach regału, w jego dolnych partiach znakomicie sprawdzą się materiałowe, usztywniane pudła. Gdy dziecko jest malutkie, przydadzą się mamie na przechowywanie pieluch, zapasów zasypek i szamponów dla dziecka. Występujące w przyjaznej wersji dziecięcej – przyozdobione naszytymi motywami zwierząt i postaci z bajek, już w niedługim czasie posłużyć mogą jako znakomite pojemniki na zabawki. Dzięki nim dziecku łatwiej będzie w przyszłości dbać o porządek w swoim pokoju.

Rolety bądź zasłony. Pamiętajmy o aranżacji okna w pokoju dziecka, by zapewnić niemowlakowi komfort w zasypianiu i budzeniu się nie drażniącym światłem. Warto też przewidzieć od razu montaż delikatnej nocnej lampki, która otuli dziecko przed zaśnięciem ciepłym i bardzo delikatnym światłem.

Pokój niemowlaka: mądre kolory i przyjazne aranżacje

Wybierając kolory do wnętrza pokoju niemowlaka starajmy się decydować na ich ciepłe odmiany. Intensywność barw wokół jest ciekawa dla dziecka, które z dnia na dzień co raz czujniej obserwuje świat. Warto jednak, by były ze sobą zharmonizowane i miały powiązany ze sobą motyw kolorystyczny (np. błękit w każdym ze wzorów na ścianie, zasłonce i dywanie). Jedną ścianę warto wytapetować w dość intensywnym kolorze z ciekawym motywem (pasy, kwiaty, romby, zwierzęta itp.). Przeciwstawiając tej ścianie pozostałe, starajmy się utrzymać je w monochromatycznej bieli bądź w innym, spójnym odcieniu. Dobrane do niej zasłony i dywan mogą być pozornie różne od siebie, ale przy zachowaniu spójności motywu przewijającego się, zapewnimy wnętrzu harmonię.

Pokój niemowlaka: niezbędne gadżety

Warto odpowiednio wcześniej zadbać o dobrej jakości nawilżacz i oczyszczacz powietrza. Niemowlę od suchego powietrza może nabawić się uciążliwego kataru. Zamiast nowoczesnego nawilżacza można również rozwieszać na grzejnikach namoczone wcześniej ręczniki lub zawiesić napełnione wodą ceramiczne nawilżacze. Rozplanuj też miejsce dla sprzętu grającego – delikatna, cicha muzyka dostarczy noworodkowi niezwykle cennych bodźców. Zarówno muzyka klasyczna jak i smooth jazz będą idealne na oswajanie maleństwa z dźwiękami w pierwszych miesiącach jego życia. Jeśli dysponujesz modelem sterowanym pilotem, zadbaj o odpowiednią kieszeń na oparciu fotela z dedykowaną kieszonką. Wówczas będzie można swobodnie i poręcznie włączać i wyłączać muzykę w zależności od pory i nastroju malucha.