POKÓJ DZIECIĘCY, MEBLE dla dziecka: Jak wybrać biurko i półki

Witaj, szkoło! Po beztroskich wakacjach wracamy do nauki. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego warto zastanowić się nad tym, czy pokój dziecięcy nie zasługuje na nieco uwagi. Jak urządzić miejsce do nauki i dobrać meble dla dziecka, tak by biurko i półki pasowały do siebie: aranżacja pokoju.

Wygodny pokój dla ucznia
Wygodny pokój dla ucznia
Wygodny pokój dla ucznia
Wygodny pokój dla ucznia
Wygodny pokój dla ucznia

Koniec sierpnia to ostatni moment na zwrócenie uwagi na pokój dziecięcy i przygotowanie go do nowego roku szkolnego. Warto skupić się na tym aby meble dla dziecka, przede wszystkim biurko i półki, stwarzały dobre miejsce do nauki. Debiutujący uczeń jest zwykle mocno przejęty swą rolą i nowymi obowiązkami. Dobrze wykorzystać zapał pierwszoklasisty i wraz z nim urządzić pokój dziecięcy, tak aby miejsce do pracy było mu przyjazne. Starszemu dziecku pozwólmy na samodzielną aranżację pokoju.

Meble dla dziecka

Niezależnie od stylu meble dla dziecka powinny spełniać kilka wymogów. Biurko musi być dostatecznie szerokie, by dziecko mogło rozłożyć na nim potrzebne pomoce naukowe i miało szansę wygodnie oprzeć ręce. Biurko i półki powinny być rozmieszczone w bliskiej odległości. Żeby miejsce nauki ucznia było użyteczne należy postarać się o wystarczającą liczbę szuflad czy pojemników na szkolne akcesoria i podręczniki. Przy aranżacji pokoju dobrze zwrócić uwagę na oświetlenie. W ciągu dnia najlepiej postawic na światło naturalne (warto, by biurko i półki znajdowały się przy oknie), wieczorem rolę spełni wygodna lampka.

Uzyteczne biurko i półki

Nowoczesny uczeń korzysta również z pomocy naukowej jaką jest komputer. Dobrze więc, aby biurko było na tyle pojemne, by znalazło się na nim miejsce na monitor, klawiaturę i myszkę, tak by nie zabrały one przestrzeni niezbędnej do wygodnego rozłożenia książek i zeszytów w pokoju dziecięcym. Najlepsze przy aranżacji pokoju meble dla dziecka to biurko wyposażone w specjalne półki i uchwyty, na których umieścimy sprzęt komputerowy. Wówczas uczeń może utrzymac porządek w swoim miejscu do nauki i ma do tego niezbędną swobodę.

Wybór krzesła

Meble dla dziecka to nie tylko biurko i pólki. Bardzo ważne jest także krzesło, na którym nasz uczeń usiądzie przy biurku. Musi być ono odpowiednio wyprofilowane, tak by pozwoliło dziecku zachować zdrową postawę podczas siedzenia przy swoim miejscu pracy. Najlepiej kupić krzesło biurowe, w którym dopasujemy wysokość siedziska i oparcie do wzrostu dziecka, odpowiednio ustawimy oparcie i umożliwimy dziecku wygodne poruszanie się przy sięganiu po pomoce naukowe znajdujące się w pobliżu biurka i półki. Dodatkowym plusem takiego krzesła jest to, że dziecko szybko z niego nie wyrośnie, a pokój dziecięcy będzie wygladał nieco doroślej.

Lampka na biurko

Ważna jest również lampka, którą umieścimy na biurku. Powinna ona jak najszerzej oświetlać pokój dziecięcy i biurko, tak aby przy wieczornej nauce i siedzeniem przy miejscu pracy uczeń jak najmniej musiał wytężać wzrok. Dobrze, by była mobilna - warto kupić lampkę na giętym uchwycie, który można dowolnie ustawiać, dostosowując do wzrostu dziecka i tego jakie jest biurko.

Miejsce pracy ucznia powinno być nie tylko wygodne, lecz również dla niego atrakcyjne - by z chęcią spędzał przy nim czas. Warto więc, najlepiej razem z dzieckiem, udekorować jego pokój dziecięcy. Można ozdobić meble dziecięce np. samo biurko - gdy jest drewniane warto je pomalować na wesoły kolor lub udekorować naklejkami. Także możemy rozweselić jego półki za pomocą barwnych półek i pojemników o ciekawych kształtach.

Ocena: 0
opracowanie:: Paulina Koperska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Piotr Mastalerz, Konrad Kalbarczyk, Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY