Podpowiadamy jak urządzić pokój dziecięcy, by był przyjazny, ładny i wygodny. W galerii zdjęć prezentujemy aranżacje pokoi dziecięcych, które są dobrą inspiracją i łatwo je zastosujecie we własnym mieszkaniu. Zadbaj o funkcjonalność pokoju dziecięcego, pamiętając o jego ładnym wystroju.

Pokój dziecięcy aranżacje

Urządzając pokój dziecięcy otocz malucha estetycznymi, kolorowymi przedmiotami działającymi na wyobraźnię. Zaobserwuj, co lubi twoja córka, a urządzając pokój dla niej, koniecznie zapytaj ją o zdanie. Jeśli uprze się przy komnacie małej księżniczki, to trudno – pokój dziecięcy powinien się jej podobać, a ty zawsze możesz tonować przesadę. Nie warto też trzymać się stereotypów podczas urządzania pokoju dziecka. Dziewczęcy pokój nie zawsze musi być różowy, a nawet pastelowy; kolor w pokoju dobierz do temperamentu dziecka. Delikatne kolory w pokoju dziecięcym działają wyciszająco, soczyste barwy - pobudzająco. Barwne poduszki, zasłony, dywaniki, pudła na zabawki powinny podkreślać wystrój pokoju dziecięcego.

Jak urządzić pokój dziecięcy: dobre rady

Jeśli w pokoju dziecięcym masz meble z odzysku, pomaluj je – będą świetnie wyglądały. Wcześniej powinna powstać koncepcja kolorystyczna wystroju pokoju dziecka. Dobierz kolor ścian i sprzętów do tkanin na obicia (pokrowce) i okna. Fronty szafek i szaf w pokoju dziecięcym możesz ponadto ozdobić naklejkami, wzorami z szablonu, namalowanymi paskami. Aby odświeżyć meble tapicerowane, uszyj pokrowce. Będą tańsze i praktyczne – do prania w pralce. Zrób formę z papieru pakowego, przypnij ją szpilkami do mebla, by sprawdzić, czy pasuje. Papierowy wykrój połóż na tkaninie, dodaj po 2 cm na szwy i wytnij elementy. Zszyj gęstym ściegiem na maszynie. Pokrowiec wyposaż według potrzeby w troczki lub guziki.

Urządzanie pokoju dziecięcego: wyznacz strefy

W pokoju dziecięcym wyznacz strefy do nauki, do spania, do zabawy. To ułatwi wykorzystanie przestrzeni i utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Jeśli masz mały pokój dziecięcy zamiast stojących regałów zastosuj wiszące półki na takiej wysokości, by dziecko mogło do nich dosięgnąć. Wykorzystaj miejsce pod łóżkiem na pojemniki.

Wystrój pokoju dziecięcego

Wybierz motyw do pokoju dziecięcego, który określi wystrój pokoju. Co lubi twoje dziecko? Samochody, zwierzęta czy bohaterów bajek? Spraw, by były z nim na co dzień. Poduszki w zwierzaki znajdziesz na Pakamera.pl, tapety m.in. na Tapetydladzieci.net, duży wybór pięknych naklejek i fototapet jest w sklepie Dekornik.pl.

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa

Łatwiej jest urządzić pokój dziecięcy dla jedynaka niż dla rodzeństwa. Jeśli weźmiemy pod uwagę odmienne upodobania dzieci i różnicę wieku trzeba będzie podzielić pokój na dwie strefy. Należy pamiętać o tym, by w obu częściach był dobry dostęp do światła dziennego. Podziału pokoju dla rodzeństwa można dokonać za pomocą parawanu, lekkiej ścianki lub ustawienia mebli - nie musi być dosłowny, czasem wystarczy zróżnicować kolory ścian, dodatków czy tkanin. Do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa wybierz sprzęty uniwersalne, które dobrze zniosą kolejne zmiany kolorystyki, a także takie, które będą rosły wraz dziećmi. Dla chłopca koniecznie zaplanuj półki na budowle z klocków Lego lub zbierane z zapałem modele aut.

Malowanie pokoju dziecięcego: ściany w pokoju dziecka

Maluj zdrowo. Ściany w pokoju dziecięcym gładkie: z tynkiem gipsowym lub płytą gipsowo-kartonową. Wybierz farbę do ścian wodorozcieńczalną, z atestem potwierdzającym jej nieszkodliwość, odporną na zmywanie i szorowanie. Nowością rynkową jest farba hydrofobowa Dulux Easy Care, która „odpycha” wodę oraz inne zabrudzenia, nie pozwalając im przeniknąć w głąb powierzchni. Farba tablicowa w kolorze szarym czy czarnym doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym, gdy dziecko ma skłonność do ozdabiania ścian swoimi rysunkami. Możesz pomalować nią całą ścianę lub jej fragment, dodając wokół kolorową wypukłą listwę ze styropianu lub poliuretanu, by czytelnie wyznaczyć pole artystycznego działania malucha na ścianie w pokoju.