Pokój dla ucznia: pierwsza klasa!

W najbliższy weekend błyskawicznie odmienimy dziecięcy pokój. Tak, aby z królestwa swawolnego przedszkolaka gładko przeobraził się w pokój poważnego pierwszoklasisty.

Pokój dla ucznia: pierwsza klasa!
Pokój dla ucznia: pierwsza klasa!
Pokój dla ucznia: pierwsza klasa!
Pokój dla ucznia: pierwsza klasa!
Pokój dla ucznia: pierwsza klasa!

Przedszkolak powinien mieć w swoim pokoju przede wszystkim sporo przestrzeni do zabawy, wygodne łóżko i dużo zabawek. Pierwszoklasista musi już jednak mieć miejsce, w którym odrobi lekcje; potrzebuje również więcej mebli, np. krzesła z regulowanym oparciem, czy też pojemnych regałów i szafek - nie tylko na zabawki, lecz także na książki, zeszyty i podręczniki.

Malowanie...

Zaczęliśmy od pomalowania ścian i sufitu: stara farba była już zbyt wyblakła; poza tym - zaplanowaliśmy, że wnętrze będzie miało kolor pistacjowy. Dlaczego właśnie taki? Bo zdaniem wielu dziecięcych psychologów ten kolor uspokaja (chociaż nie rozleniwia) i pomaga się skupić. Zieleń, choć dominuje we wnętrzu, to jednak go nie przytłacza. Osiągnęliśmy to dzięki akcentom w żywych barwach: różowym (krzesło, skrzynie, segregatory i poduszki) i błękitnym (poduszki, skrzynie, pudła). Dodatkowymi elementami dekoracyjnymi są zielone i niebieskie kwiatki: wycięliśmy je z folii samoprzylepnej i nakleiliśmy na ścianach, regale oraz komodzie.

Meblowanie...

Wykorzystaliśmy wszystkie sprzęty stojące dawniej w pokoju. Zmieniliśmy tylko ich ustawienie, pamiętając o tym, że wnętrze ma teraz spełniać podwójną rolę - miejsca do nauki i do zabawy. Nowymi meblami są tylko: wygodne sosnowe biurko oraz stojący obok niego lekki, wysoki regał. Na tym ostatnim są też pudełka po butach, oklejone kolorową folią samoprzylepną. Pomieściły różne drobiazgi oraz zabawki. Nad biurkiem zawiesiliśmy drewniany reling z koszyczkami na przybory szkolne. Po lewej stronie biurka znalazło się miejsce na łóżko. To ostatnie było nieco podniszczone, więc odnowiliśmy je, zeszlifowaliśmy starą farbę i pomalowaliśmy lakierem bezbarwnym. Jego ozdobą jest pościel w zielono-niebieski wzór, ładnie harmonizujący z kolorem ścian. Pod łóżkiem znalazła się pojemna skrzynia na pościel, poduszki i koce. Tuż obok wezgłowia, na podłodze, ustawiliśmy pudła z półprzezroczystego plastiku - mieszkają w nich najbardziej ukochane misie i zabawki. W nogach mamy komodę, pełną pojemnych szuflad. Na podłodze ułożyliśmy miękką dywanową wykładzinę, na której przyjemnie będzie siedzieć - na przykład podczas zabawy.

Meble i dodatki:

Regał Ivar, łóżko sosnowe, biurko sosnowe Bialitt, krzesło z tworzywa Sandi, komoda w okleinie Kurs, półka Tryggve, wspornik półki, zegar z plastiku, lampka Fermat, pled Ullort, pościel, poduszki Granat, pudła plastikowe Mard, obrazki (IKEA). Segregatory (Sklepy papiernicze). Zabawki, książki (własność prywatna).

Ocena: 0
Tekst: Małgorzata Szczepańska Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY