Pokój dziecięcy jest to wnętrze, które łączy w sobie różne funkcje. Jedno pomieszczenie jest jednocześnie sypialnią, bawialną, pokojem spotkań towarzyskich, a także miejscem do nauki. Idealny pokój dla dziecka powinien rosnąć razem z nim. Co to oznacza w praktyce?

Pokój dla dziecka: rośnij razem ze mną

Pokój dla dziecka od najmłodszych lat powinien zapewniać bezpieczne miejsce do zabawy. Wraz ze wzrostem malucha i zmieniającymi się potrzebami, powinien umożliwiać zaaranżowanie we wnętrzu strefy do nauki. Aż w końcu nadejdzie taki moment, kiedy samochody i lalki odejdą do przeszłości - wówczas pokój młodzieżowy powinien stać się miejscem spotkań towarzyskich. Pokój dla dziecka to wnętrze, które z pewnością posłuży mu przez kilka kolejnych lat. Dlatego aranżując przestrzeń dla młodego człowieka warto wziąć pod uwagę ciągle zmieniające się potrzeby i oczekiwania. O ile w przypadku malutkich dzieci, ciekawym rozwiązaniem są zabawne grafiki na ścianie przedstawiające Pszczółkę Maję albo Kubusia Puchatka, tak w przypadku kilkuletnich dzieci nie warto przekładać od razu ich zainteresowań na stylistykę ich pokojów. Dziś mały chłopiec może być fanem samochodów, ale jutro zamieni się w miłośnika piłki nożnej.

 

Zobacz od czego zacząć aranżację pokoju dziecięcego

 

Meble w pokoju dziecięcym: jakie wybrać?

Aranżacja pokoju dla dziecka powinna być wyznaczona jakimś motywem przewodnim. Niech będzie to drobiazg związany z zainteresowaniami dziecka. Pamiętajmy jednak, że zainteresowania mogą szybko się zmieniać, dlatego warto urządzić pokój w taki sposób, by jego projekt umożliwiał dowolną zmianę aranżacji. Wybierając meble do pokoju dziecięcego, warto zdecydować się na systemy modułowe, które z łatwością mogą zmieniać swoje funkcje, przez co będą służyć przed długie lata. Pamiętajmy, że projektowanie pokoju dziecięcego powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od wydzielenia funkcjonalnych stref we wnętrzu. W przestrzeni zaaranżowanej dla młodego człowieka nie może zabraknąć strefy do zabawy, nauki, a także odpoczynku. Dopiero gdy praktycznie zaplanujemy wszystkie te części, możemy przystąpić do wyboru detali aranżacji.