Jak regulować nasłonecznienie i temperaturę w pokoju dziecka?

2019-05-29 17:47

Temperatura i nasłonecznienie w pokoju dziecięcym naprawdę ma znaczenie – zwłaszcza w przypadku niemowląt, które nie są w stanie regulować temperatury swojego ciała. W ciepłe dni maluszki mogą się przegrzewać, w zimne – nadmiernie wychładzać. Czy istnieją jakieś zasady, których warto się trzymać? W jaki sposób stworzyć optymalne warunki do snu, zabawy i nauki? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Jak regulować nasłonecznienie i temperaturę w pokoju dziecka?
Autor: mat. prasowe Pinio Regulacja temperatury i nasłonecznienia jest szczególnia ważna w przypadku niemowląt

Spis treści

  1. Temperatura w pokoju dziecięcym – czy znasz wskazania?
  2. Nasłonecznienie pokoju dziecięcego – poznaj zasady
  3. Jak zaciemnić pokój dziecka w dzień i w nocy?
  4. Urządzenia do regulowania temperatury
  5. Rolety przeciwko słońcu

Temperatura w pokoju dziecięcym – czy znasz wskazania?

Inna za dnia, inna w nocy – to podstawowa zasada, jeżeli chodzi o temperaturę w pokoju dziecka. Dla niemowlaka najbardziej optymalne będzie od 20 do 23 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a w ciągu nocy – wystarczą dwa stopnie niżej (nie schodźmy poniżej 18 stopni). Wbrew różnym opiniom nawet pokój niemowlaka należy wietrzyć, nie dopuszczając do tego, aby powietrze stało się gorące i duszne. Wietrzenie to jeden z najłatwiejszych sposobów na regulację temperatury.

Gdy dziecko skończy rok, za dnia nie powinniśmy przekraczać temperatury 22 stopni, a w nocy – pomiędzy 18 a 20 stopni. Ważną zasadą jest to, aby nie narażać malucha na gwałtowne zmiany temperatury, unikać przeciągów i nie stawiać łóżeczka blisko źródeł ciepła (na przykład kaloryfera).

..  Jak wietrzyć pokój dziecka? Poznaj zasady >>>

Nasłonecznienie pokoju dziecięcego – poznaj zasady

W ciągu dnia, kiedy dziecko nie śpi, słońce to dobrodziejstwo – źródło naturalnego światła, które dodaje energii, poprawia samopoczucie i ułatwia koncentrację. Warto wpuszczać promienie słońca do pokoju dziecięcego, bo to po prostu „naturalna sprawa”, zwłaszcza kiedy maluch odrabia lekcje lub się bawi. Oczywiście warto być czujnym – w upalne dni, pomiędzy godziną 11 a 14, należy przerzedzić ilość słońca, jaka wpada do pomieszczenia, zaciągając jasne zasłony lub spuszczając żaluzje typu dzień. Najważniejsze, aby warunki były komfortowe dla dziecka.

W czasie gdy dziecko idzie spać, zadbajmy o odpowiednie zaciemnienie. Światło słoneczne reguluje rytm aktywności, a hormon odpowiedzialny za sen (melatonina) najlepiej wytwarza się w pomieszczeniu, które jest odpowiednio zaciemnione. To szczególnie ważne wtedy, kiedy dni są długie, a maluch kładzie się spać w okolicach godziny 19.

Jak zaciemnić pokój dziecka w dzień i w nocy?

Jak wspominaliśmy wcześniej, do regulacji ilości promieni słonecznych w ciągu dnia służą zasłony (najlepiej takie, które przepuszczają światło), rolety lub gęste firany. Dzięki temu w pomieszczeniu zrobi się ciemniej, ale nie zapadnie całkowity mrok.

Wieczorem, kiedy nadal jest jasno, lub jeżeli mieszkamy w oświetlonej dzielnicy (na przykład centrum miasta), najlepiej sprawdzają się rolety zaciemniające wewnętrzne, rolety zewnętrzne lub zasłony zaciemniające.

W przypadku zasłon zaciemniających w trakcie zakupu dokładnie sprawdźmy, czy na pewno pełnią taką funkcję. Nie chodzi wyłącznie o to, by materiał był ciemny i gruby – zasłony powinny być powleczone specjalną warstwą gumy lub folii (materiał blackout), przez co nie tylko nie przepuszczają światła, ale również ciepła, a więc w pomieszczeniu będzie chłodniej.

..  Materiały odpowiednie do pokoju małego dziecka – co wybrać? >>>

Urządzenia do regulowania temperatury

Jeżeli regulowanie temperatury za pomocą rolet lub zasłon blackout wydaje się mało satysfakcjonujące, na rynku znajdziemy inne rozwiązania, na przykład termostaty elektroniczne lub regulatory pokojowe, które pozwalają sterować temperaturą zgodnie z naszymi preferencjami. Czujnik wykryje, kiedy w pomieszczeniu zrobi się za gorąco, a dodatkowo można go obsługiwać poza domem, zmniejszając ilość zużytej energii.

Sporną kwestią może się okazać montaż klimatyzacji – dzieci nie powinny bowiem przebywać zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Z drugiej strony regularnie czyszczona klimatyzacja, zamontowana z dala od łóżeczka dziecka powyżej trzeciego roku życia, może się okazać zbawienna. Trzeba się jednak liczyć z wysoką ceną – montaż klimatyzacji ściennej to kwota około kilku tysięcy złotych. Klimatyzator stojący również nie jest tani – kosztuje około 2000 zł. Czasem lepiej zainwestować w dobrej jakości wentylator, a w upalne dni unikać nadmiernego nasłonecznienia.

Rolety przeciwko słońcu

Jeżeli pokój dziecka znajduje się na poddaszu, należy zaopatrzyć się w rolety przeznaczone specjalnie do takiego pomieszczenia. Dzięki specjalnej warstwie izolacyjnej skutecznie chroni przed gorącymi promieniami i nagrzewaniem pomieszczenia. W przypadku gdy pokój dziecięcy jest nasłoneczniony przez cały dzień, najlepszym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne, nieocenione w czasie największych upałów.

Reasumując – regulacja temperatury i nasłonecznienia w pokoju dziecka nie jest wielkim wyzwaniem, ale za to należy tego pilnować o każdej porze roku. Nie trzeba również inwestować w to wielkich pieniędzy. Czasem proste rozwiązania okazują się najskuteczniejsze.