Projektując pokój dla ucznia, na początku powinniśmy zająć się funkcjonalnym wyznaczeniem poszczególnym stref. Wyznaczeniem także, tej najważniejszej... strefy do nauki. W pokoju młodzieżowym to przede wszystkim biurko i wygodne, ergonomiczne krzesło. Dla dziecka to jednak nie wszystko. W grę wchodzi także najbliższe otoczenie kącika do nauki, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie zaaranżowanie.

Pokój ucznia, a strefa nauki: podstawowe wytyczne

Strefa do nauki w pokoju dla ucznia jest jedną z najważniejszych części tej przestrzeni. Podczas jej projektowania warto wziąć pod uwagę kilka zasad dotyczących aranżacji miejsca do pracy dla młodego człowieka. Pamiętajmy, że inne zasady obowiązują w aranżacji kącika do pracy dla osoby dorosłej, a zupełnie inne wytyczne dotyczą urządzenia miejsca do nauki dla dziecka. Zanim jednak zajmiemy się urządzaniem najbliższego sąsiedztwa bohatera wnętrza, czyli biurka, ustalmy kilka kwestii dotyczących jego wyboru. Odpowiednio dobrane biurko będzie wymuszać prawidłową postawę podczas siedzenia. Przyjmuje się, że biurko w pokoju ucznia powinno mieć blat o szerokości co najmniej 100-120 cm oraz głębokości wynoszącej nie mniej niż 60 cm. Blat w takim rozmiarze, zapewni optymalne miejsce do odrabiania lekcji, a także pomieszczenia niezbędnych akcesoriów szkolnych.

Przestrzeń nad biurkiem: funkcjonalna aranżacja

O udanej aranżacji pokoju dla ucznia świadczy nie tylko odpowiedni wybór biurka. Jest to także optymalna organizacja miejsca do pracy. Niezwykle ważne jest, by przestrzeń dookoła biurka nie rozpraszała uwagi dziecka, a jednocześnie umożliwiała przechowywanie wszelkich niezbędnych akcesoriów. W tej roli niezbędne okażą się wszelkiego rodzaju szuflady, kontenerki czy regały. Nie zapominajmy jednak o funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni nad blatem biurka. Ta, odpowiednio zaaranżowana może okazać się idealnym pomysłem do zaprowadzenia ładu i porządku wśród szkolnych przyborów. Ściana nad biurkiem jest także świetnym miejscem na wszelkiego rodzaju notatki ucznia. Warto więc wyposażyć ją np. w niewielką tablicę korkową. Ostatnimi czasy, triumf święcą także farby tablicowe. Te, oprócz właściwości praktycznej, sprawią ogromną frajdę naszym pociechom.

Praktyczne zagospodarowanie kącika do nauki

Świetnym pomysłem na urządzenie strefy do nauki jest zaprojektowanie w jej pobliżu systemu półek czy schowków, w których uczeń będzie mógł przechowywać swoje przybory szkolne. Ład i porządek wokół z pewnością będą czynnikami sprzyjającymi koncentracji. Miejsce do przechowywania niezbędnych akcesoriów, możemy zaplanować jako otwartą przestrzeń, gdzie każdy element będzie na wyciągnięcie ręki ucznia. Jeśli jednak chcielibyśmy nadać tej przestrzeni nieco więcej szyku i reprezentatywności, równie dobrze możemy zaplanować to miejsce w pomysłowej i efektownej zabudowie.