Pokój ucznia na kilkunastu metrach kwadratowych musi pomieścić strefę spania, relaksu i zabawy oraz nauki. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozplanować aranżacje pokoju dla dziecka. Musi być nie tylko funkcjonalny i praktyczny, ale przede wszystkim nasza pociecha musi czuć się w nim dobrze.

Pokój ucznia: jak przygotować strefę nauki?

W pokoju ucznia to biurko zajmuje główną pozycję. Najlepiej jeśli jest ustawione w miejscu, w którym jest duży dostęp światła naturalnego. Powinno ono stanąć po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne, dla leworęcznych wybieramy prawą stronę pokoju. Jeśli za biurkiem mamy okno sprawi ono, że światło słoneczne będzie odbijało się od ekranu komputera utrutniając naukę, z kolei światło padające z przodu szybko męczy wzrok. Dlatego tych dwóch ustawień biurka powinniśmy się wystrzegać, oczywiście jeśli powierzchnia pokoju nam na to pozwala. W pokojach, gdzie biurko jest ustawione bezpośrednio przed oknem warto zamontować rolety. Biurko powinno mieć 60 do 90 cm głębokości i minimum 120 cm wysokości. Są to minimalne wymagania, które sprawią, że miejsce to zapewni nam swobodę pracy. Jeśli planujemy aranżacje pokoju na poddaszu i chcemy ustawić biurko bezpośrednio pod skosem, wysokość ścianki kolankowej powinna mieć minimum 75 cm. Dzieci w wieku szkolnym bardzo szybko rosną, dlatego idealnym rozwiązaniem są biurka z regulowaną wysokością. Niektóre biurka mają również regulowany kąt nachylenia. Jeśli ustawimy odpowiedni kąt wymusi on zachowanie prawidłowej postawy u dziecka. Do czytania i nauki optymalny jest kąt 30°, do pisania - 15°, a do malowania - 5°. W biurku powinny znaleźć się szuflady, które pomogą utrzymać porządek w miejscu nauki. Przydatne są również różnego rodzaju organizery i tablice magnetyczne czy korkowe, na których pojawią się notatki i zdjęcia. Przy biurku nie może zabraknąć również ergonomicznego krzesła, które pozwoli dziecku na zachowanie odpowiedniej postawy.

Pokój ucznia: jak dobrze oświetlić pokój dla dziecka?

W pokoju dziecięcym, zresztą tak jak w każdym innym pomieszczeniu, musi pojawić się oświetlenie centralne. Może to być wisząca lampa sufitowa, oświetlenie ukryte w podwieszanym suficie lub reflektory na szynach. W pokoju ucznia niezbędna jest również lampa na biurko. Najlepiej jeśli jest ona regulowana i dowolnie można zmieniać jej ustawienia. Kolejne źródło światła w pokoju dziecięcym powinno pojawić się na szafle nocnej czy parapecie, tuż przy łóżku. Jak wiadomo dzieci często odkładają naukę na ostatnią chwilę i materiały zadane na następny dzień czytają tuż przed snem. Wybierając żarówki do pokoju dziecięcego warto sprawdzić ich temperaturę barwową, która zawsze oznaczona jest na opakowaniu. Temperatura barwowa 2500-2700 K jest relaksująca, dobra do lampki nocnej. Chłodne kolory, 5600 K, pozwolą się skupić, więc używa się ich przy biurku.

Pokój ucznia: utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym

Jak wiadomo dzieci, w większości przypadków, nie przywiązują wagi do porządku. Zmorą wielu rodziców jest nakłonienie swoich pociech do utrzymania czystości w swoim pokoju. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest aranżacja pokoju w taki sposób, aby wszystkie przedmioty miały swoje miejsce. W każdym pokoju, również dziecięcym, świetnie sprawdzają się szafy do zabudowy, w której pomieścimy ubrania, plecak, zabawki, książki i wiele innych drobiazgów. Do przechowywania codziennych drobiazgów idealne będą komody z wysuwanymi pojemnikami, w których dzieci nie będą musiały układać swoich rzeczy, ale je tam wrzucać. Taki rodzaj organizacji z pewności przypadnie do gustu tym dzieciom, które mają największy problem z utrzymaniem porządku. Doskonałą, a zarazem funkcjonalną atrakcją w pokoju ucznia - będzie ściana pomalowana farbą tablicową. Można na niej malować, robić notatki i zapisywać terminy sprawdzianów i klasówek.