Wbrew pozorom wybór kolorów do pokoju nastolatka nie jest wyłącznie kwestią dekoracji. W pokoju nastolatków kolory mają istotny wpływ na jego samopoczucie oraz zdolność uczenia się i koncentracji. Nie wybieraj więc kolorów do pokoju młodzieżowego bez jego udziału. Nastolatek poczuje się doceniony, gdy zapytasz go o zdanie. Łatwiej wtedy podejmiecie wspólną decyzję, jaki kolor będzie najlepszy do pokoju nastolatka.

Urządzając pokój nastolatków i wybierając kolory ścian oraz dodatków, weź pod uwagę nie tylko jego potrzeby, ale i temperament dziecka. Pamiętaj też o tym, by zostawić nastolatkowi trochę swobody na jego własne aranżacje, choćby ekspozycję kolekcji samochodów, plakatów, na ozdobienie naklejkami mebla czy ściany nad biurkiem.

Pokój nastolatka: postaw na kolory neutralne

Biel jest kolorem neutralnym, nie rozprasza, nie męczy i nie powoduje rozdrażnienia. Jeśli pokój nastolatka nie jest wystarczająco doświetlony światłem dziennym, kolor biały dobrze go rozjaśni. Bielą też wizualnie powiększysz ciasny pokój. Kolor biały ma poza tym tę zaletę, że doskonale współgra z innymi barwami. Choć nie jest on popularny wśród nastolatków, którzy chcą się wyróżniać i mieć oryginalne pokoje. Wyjściem jest pomalowanie tylko jednej ściany na inny kolor lub ozdobienie jej np. ciekawą fototapetą.

Podobnie „zachowuje się” kolor szary. W pokoju nastolatka zastosuj jednak jasne odcienie koloru szarego, żeby nie stworzyć w nim przygnębiającego wrażenia. Uważasz, że oba te kolory są nudne i nijakie? Pokój nastolatka w białym lub szarym kolorze możesz świetnie ożywić kilkoma mocnymi akcentami, np. kolorowym dywanem (zobacz naszą galerię zdjęć pokojów nastolatków). Ocieplisz go także meblami z jasnego drewna czy przedmiotami z wikliny.

Zobacz ładne aranżacje pokoju nastolatka w GALERII - może Cię zainspirują.