Aranżacja pokoju młodzieżowego to niełatwe zadanie. Projekt takiego wnętrza to duże wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i architektów. Tradycyjne rozwiązania, kiedy to w pokoju dla dziewczynki królował cukierkowy róż, a pokój dla chłopca skąpany był w błękitach, już dawno są passé. Jednak, o ile w przypadku pokoju dla dziecka, możemy sobie pozwolić na powielanie dawnych schematów, o tyle aranżacja pokoju młodzieżowego nie dopuszcza stereotypów. Wnętrze pokoju dla chłopca w wieku nastoletnim musi być odzwierciedleniem jego osobowości i zainteresowań. Właśnie w momencie, kiedy aranżacja wnętrza oddaje charakter jego mieszkańca - możemy mówić o prawdziwym sukcesie projektowym.

Pokój młodzieżowy według Patalala Studio Wnętrz

Ewa Patalas-Mazur z pracowni Patalala Studio Wnętrz stanęła przed niełatwym zadaniem zaprojektowania młodzieżowego pokoju dla chłopca. Nie zwykłego pokoju, a wnętrza na wzór klubu piłkarskiego. Przestrzeni życiowej, która będzie odzwierciedlała zainteresowania młodego człowieka i sprawi, że będzie się on z nią w pełni identyfikował. Standardowe projekty pokoju dla nastolatka nie wchodziły w grę. Urządzany pokój dla chłopca miał być wyjątkowy, nieszablonowy, jedyny w swoim rodzaju... i właśnie taki się stał. Efektem prac jest indywidualna aranżacja pokoju dla fana piłki nożnej, z którego żaden młody piłkarz nie chciałby wychodzić. W aranżacji pokoju dla chłopca postawiono na przestrzeń. Duże wnętrze zyskuje dodatkowej przestronności dzięki stonowanej kolorystyce, która ożywiona zostaje jedynie za pomocą pojedynczych akcentów.

Pokój dla chłopca: uszyty na miarę lokatora

Wyjątkowego charakteru pokoju nastolatka nadaje fototapeta z piłkarskim motywem, a także oryginalna dekoracja ściany przy łóżku. Projektantka zdecydowała się na asymetryczne wyłożenie ściany miękkimi panelami ściannymi 3D, które także przywodzą na myśl motyw utożsamiany z piłką nożną. Niezwykle ciekawym i oryginalnym elementem aranżacji pokoju młodzieżowego jest konstrukcja łóżka. Zostało ono zaprojektowane na niewielkiej wysokości, a dostęp do niego ułatwiają drewniane stopnie. Na uwagę zasługuje także maksymalne wykorzystanie przestrzeni, gdzie w pierwszych stopniach schodów zaprojektowano niewielkie szuflady - schowki. Wszystkie meble w pokoju dla chłopca wykonane zostały na zamówienie, co pozwoliło na maksymalne zagospodarowanie miejsce i zapewnienie optymalnej ilości miejsca do przechowywania. W bezpośrednim sąsiedztwie łóżka zaprojektowano zabudowę w kolorze jasnoszarym, która zostaje lekko przełamana i dodatkowo ocieplona za pomocą elementu drewnianego. Gładkie fronty szafek, a także dopełnienie ich otwartymi półkami nadaje całości wyjątkowej lekkości i sprawia, że meblowa zabudowa idealnie wtapia się w aranżację pokoju młodzieżowego dla chłopca.

Pokój dla chłopca: podział na strefy

Bezpośrednio pod oknami dachowymi zaplanowano w pokoju młodzieżowym strefę pracy. Została ona wyznaczona za pomocą biurka pokaźnych rozmiarów, które zapewnia optymalne warunki do nauki. Taka lokalizacja biurka jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia maksymalnie doświetlenie strefy nauki światłem naturalnym. Aspekt ten jest szczególnie ważny w przypadku projektów pokoju dla ucznia. Także w tej części pokoju nastolatka zaprojektowano dodatkowe szafki i półki na książki. Jasnoszare meble idealnie wtapiają się w białe ściany, nadając wnętrzu przestronności i optycznie je powiększając. Projekt wnętrza pokoju młodzieżowego obejmował także strefę relaksu, część wypoczynkową. Ta, została zaprojektowana jako strefa „mobilna". Wyznaczona za pomocą kolorowych puf typu sako, umożliwia lokalizowanie jej w dowolnej części wnętrza, w zależności od potrzeb. Idealnym dopełnieniem całości aranżacji pokoju dla chłopca jest oświetlenie. W dbałości o równomierne doświetlenie dużego wnętrza, zdecydowano się na punktowe oświetlenie całej powierzchni za pomocą halogenów.