Pokój młodzieżowy nie może być nudny i bez wyrazu. Osoba młoda jest pełna pasji, pomysłów, otwarta na świat i ciekawa życia. Pokój młodzieżowy stanowi jej tożsamość, mówi o pasjach, zainteresowaniach, przeżyciach. To powody, dla których pokój nastolatka powinien być dopracowany, zaaranżowany z pomysłem i gustem. Twoje dorastające dziecko będzie Ci bardzo wdzięczne, jeśli pozwolisz z fantazją zaprojektować jego życiową przestrzeń.

Jaki powinien być pokój młodzieżowy?

Stworzyliśmy, kilka podstawowych zasad, jak dobrze urządzonego pokój młodzieżowy – aby inspirował i wyrażał młodą osobę, łączył młodzieżowe pasje z ciekawymi pomysłami. Kolor w pokoju młodzieżowym to podstawa, musi być świetnie dobrany i ważne, żeby współgrał z osobowością ludzi młodych, stwarzał ciekawy klimat, a zarazem pasował do pomieszczenia, mebli i innych elementów. Pokój młodzieżowy nie może być nudny.

Zobacz też: Zosia Ślotała pokazuje pokój córki

Tu ważne jest wyczucie aranżacyjne, dlatego wszystko dobierz tak, aby nie przesadzić z grafikami, elementami zdobiącymi, ilością i intensywnością kolorów. Warto wybrać jeden element dekoracyjny, np. fototapetę, która nada styl wnętrzu. Pokój nastolatka nie może też rozpraszać wielością barw czy intensywnością kolorów, pokój młodzieżowy to przecież miejsce odpoczynku i nauki. Kluczem do aranżacji młodzieżowego wnętrza jest wykluczenie elementów zbyt dziecinnych, a wkomponowanie elementów dorosłych. Pokój służy na lata, a człowiek młody kształtuje swoje upodobania, czasami je jeszcze zmienia, na tym etapie ewoluują gusta osoby wchodzącej w dorosłość.

Aranżacja pokoju młodzieżowego: kolory ścian

W doborze kolorystyki pokoju młodzieżowego warto wiedzieć, że mocne barwy to dobry pomysł, ale dla dodatków. Jasne kolory świetnie sprawdzają się jako tło. Zdecyduj się na neutralne kolory ścian, dopełniając wnętrze ciekawymi dodatkami, o zdecydowanych kolorach. Takie rozwiązanie ułatwi późniejsze, ewentualne zmiany. A pomysły na dodatki mogą być różne - można ciekawie wyeksponować zdjęcia z najlepszymi wspomnieniami, postawić sztalugę z samodzielnie malowanym obrazem lub powiesić ramę lustra, którą znaleziono i odrestaurowano. Ważne, żeby choć jeden element wrażał osobowość młodej osoby. To właśnie dodatki najlepiej pokażą, co gra w duszy, już prawie dorosłej osoby.

Pokój młodzieżowy: pomysłowa aranżacja przestrzeni

Meble w pokoju młodzieżowym muszą być po prostu funkcjonalne. Jeśli dziecko lubi czytać książki, zadbaj o dużą ilość półek ciekawie rozmieszczonych lub regał w oryginalnym kolorze, oczywiście pasującym do barwy ścian. Poza tym duża ilość schowków, szafek, ukrytych przestrzeni są niezbędne do ukrycia wszelkich drobiazgów. Jeśli twój pokój młodzieżowy jest przestrzenny i duży, zainwestuj w szafę wnękową lub garderobę. Porządek pomogą utrzymać ozdobne kartony, kosze wiklinowe, kolorowe pudełka. To również świetny sposób na dopełnienie wnętrza miłymi dodatkami. Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju młodzieżowego jest miejsce do nauki z biurkiem, kącik do czytania i wykonywania swoich obowiązków. Biurko, dobrze dobrane krzesło i stylowa lampka – to elementy, które tworzą strefę do nauki. Dobrze, aby przestrzeń do nauki w pokoju młodzieżowym była wyraźnie oddzielona i oczywiście odpowiednio oświetlona.