Pokój dla dziecka to pojęcie niezwykle obszerne. W trzech słowach ujmujemy zazwyczaj myśl zarówno o pokoju dla niemowlaka, pokoju dla kilkulatka, czy w końcu pokoju nastolatka - czyli wnętrza stworzonego z myślą o uczniu. W pokoju dla ucznia, tak jak w każdym innym wnętrzu, jedną z najważniejszych kwestii jest funkcjonalne wydzielenie poszczególnych stref. W jednym wnętrzu musimy zaplanować wygodne miejsce do spania, część rozrywkową, a przede wszystkim przemyślaną strefę do nauki. Tutaj, warto wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych wskazówek. Jakich?

Pokój dla ucznia: odpowiednia lokalizacja

Urządzając pokój dla ucznia niezwykle ważne jest funkcjonalne rozplanowanie stref we wnętrzu, wybór odpowiedniego oświetlenia, a także kolorystyka, która będzie sprzyjała skupieniu i pobudzała kreatywność młodego człowieka. Istotny wpływ ma także lokalizacja pokoju. Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest zaplanowanie pokoju dla ucznia na poddaszu. Ma to swoje zalety ze względu na różnicę kondygnacji oraz pewnego rodzaju barierę akustyczną. W przypadku wnętrz jednokondygnacyjnych, pokój dla ucznia warto zlokalizować w miejscu najbardziej odległym od pokoju dziennego i centrum codziennego życia.

Must have w pokoju dla ucznia: biurko

Urządzając pokój dla ucznia, po pierwsze powinniśmy racjonalne przemyśleć zlokalizowanie miejsca pracy, czyli biurka. Usytuowanie mebla powinno być uzależnione przede wszystkim od dostępu do światła naturalnego. Zwróćmy także uwagę na odpowiednie ustawienie - w przypadku dziecka praworęcznego, przestrzeń do nauki warto zorganizować tak, by światło padało z lewej strony. Natomiast, jeśli dziecko jest leworęczne - biurko ustawmy prawym bokiem do okna, tak by uczeń nie zasłaniał sobie naturalnego źródła światła. Biurko przeznaczone do pracy powinno mieć blat o szerokości co najmniej 120 cm oraz 60 cm głębokości. Taka wielkość wydaje się optymalna dla pomieszczenia niezbędnych przyborów szkolnych. Idealnym rozwiązaniem jest zakup biurka z regulowaną wysokością. Z uwagi na możliwość dostosowywania wysokości mebla do wzrostu dziecka, mamy pewność, że jest to inwestycja na lata. Równie ważny jest wybór ergonomicznego krzesła z regulowaną wysokością, który zapewni optymalne ułożenie kręgosłupa. Zaleca się, by siedzące na krześle dziecko miało zgięte kolana pod kątek 90 stopni.

Projekt pokoju dla ucznia: moc koloru, siła minimalizmu

Ostatnim etapem projektu pokoju dla ucznia jest wybór kolorystyki. Ważne jest, aby została ona skonsultowana z naszą pociechą, ponieważ to wnętrze stworzone z myślą właśnie o niej. Do pokoju dziecka najczęściej zaleca się błękity i zielenie, ponieważ są to kolory, które nie tylko uspokajają, ale pomagają także w koncentracji. Jeśli nasza pociecha gustuje w innych barwach, warto wziąć pod uwagę jej upodobania, jednocześnie dbając o to, by wybrana kolorystyka nie była zbyt ciemna i przytłaczająca. Podobnie kształtuje się kwestia doboru odpowiednich mebli oraz dekoracji. Wybierając meble do pokoju dziecka warto uwzględnić kilka ważnych aspektów. Niezależnie od pomyślanej stylistyki, w pokoju dla ucznia warto postawić na minimalizm brył mebli. Stonowane i proste formy wprowadzą do wnętrza harmonię i zapobiegną nadmiernemu chaosowi. Wnętrze pokoju dla ucznia musi odzwierciedlać jego zainteresowania oraz stymulować jego kreatywność. Dlatego niezwykle ważne jest, aby było ono idealnie dopasowane do osobowości młodego człowieka.