Wybieramy materac dla dziecka: wygodny pokój dziecka

Materac jest najważniejszym elementem aranżacji strefy do spania w pokoju dla dziecka, dlatego warto upewnić się, że dobieramy go w odpowiedni sposób. Sprawdź, jak wybrać idealny materac dla dziecka! Aranżując strefę snu w pokoju dziecięcym, zazwyczaj skupiamy się głównie na wyborze idealnego łóżka – estetycznego i praktycznego mebla o odpowiednich wymiarach. To zrozumiałe, jednak niewiele osób pamięta o tym, że rama łóżka sama w sobie w niewielkim stopniu wpływa na komfort i jakość snu naszej pociechy. 

Łóżko w pokoju dziecięcym
Łóżko w pokoju dziecięcym
Łóżko w pokoju dziecięcym
Łóżeczko w pokoju niemowlaka
Łóżeczko w pokoju niemowlaka

Odpowiednio dobrany materac dla dziecka to najważniejszy element aranżacji strefy snu w pokoju dziecka. To on decyduje o tym, czy conocne, kilkugodzinne leżenie w łóżku będzie zdrowe i wygodne, a wypoczynek – jak najbardziej efektywny.

Materac dla dziecka: nowy, antyalergiczny

Dziecko, szczególnie w pierwszych dwóch latach życia, spędza w łóżeczku o wiele więcej czasu niż osoba dorosła, dlatego warto przyłożyć szczególną wagę do tego, by materac w pokoju dziecięcym był idealnie dobrany do naszej pociechy. Niezwykle ważną kwestią jest zakup nowego materaca dla dziecka – dziedziczenie tego elementu wyposażenia po starszym rodzeństwie lub kuzynostwie nie jest dobrym pomysłem. Używany materac dziecięcy może być odkształcony, a dziecko powinno spać na równej, gładkiej powierzchni. Nie wspominając już o roztoczach i bakteriach, które gromadzą się na powierzchniach materaców. Zarówno materac do pokoju dla dziecka, jak i jego pokrowiec powinny być wykonane z materiałów doskonale przepuszczających powietrze, o właściwościach antyalergicznych, najlepiej z atestami PZH lub EKO-TEX i pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Warto zadbać też o to, by pokrowiec materaca był zdejmowany i łatwy do wyprania.

Materac dla dziecka: twardość materaca

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę wybierając materac do spania dla dziecka jest odpowiednia twardość i sprężystość materaca, czyli cechy w największym stopniu wpływające na komfort snu i właściwe warunki do zdrowego rozwoju kręgosłupa dziecka. Materac dla dziecka nie powinien być zbyt twardy, nie sprawdzą się więc modele kokosowe, kokosowo-piankowe lub gryczano-kokosowe, ale też nie zbyt miękki. Najlepszym wyborem są średnio twarde (H2 lub H3) materace z pianki termoelastycznej, lateksu czy wysokogatunkowej zimnej pianki. Niemowlęta potrzebują nieco bardziej miękkiego podłoża, a starsze dzieci – twardszego, doskonałym pomysłem jest więc inwestycja w zakup dwustronnego materaca (o dwóch różnych stopniach twardości), który wystarczy przewrócić na twardszą stronę, gdy dziecko odrobinę podrośnie. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór materaca z usztywnianymi bokami, które zapobiegają ześlizgiwaniu się z niego malucha i ułatwiają podnoszenie się w łóżeczku.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Michał Przeździk, Thinkstockphotos.com, Łukasz Kozyra, Konrad Kalbarczyk, Sara Niedźwiecka

POLECANE ARTYKUŁY