Pokoje dziecięce i ich urządzanie rządzi się swoimi prawami. Aranżacja pokoju dziecka powinna inspirować do rozwijania wiedzy na temat świata i wdrażania w nowe role. Wyposażenie i dekoracje ścienne uczą też odpowiedniej wrażliwości, dostrzegania piękna otaczającego świata wprowadzają w świat historii i kultury.

Aranżacja pokoju dziecięcego: ważne role pokój dla chłopca i dla dziewczynki

Pokoje dziecięce muszą odpowiadać zasadom ergonomii i powinny być zgodne z charakterem malucha. Zadaniem wielu zabaw dziecięcych jest zapoznanie dziecka z rolami w świecie dorosłych. Dotyczy to zarówno ról związanych z miejscem w rodzinie, jak i zawodami dorosłych. W dziecięcych zabawach jak w zwierciadle odbijają się zajęcia typowe dla świata męskiego i kobiecego. Taka jest np. geneza zabaw w dom i macierzyństwo czy gry w wojnę. Forma i kształt wielu sprzętów dziecięcych może sprzyjać łagodnemu wejściu w role i wartości świata dorosłych. Producenci mebli dziecięcy wprowadzją całe kolekcje mebli maśladujących różnorodne sprzęty. Są łóżka w kształcie samochodów, okrętów, szafy w kształcie domków, krzesełka w kształcie serduszek czy ciastek. Sięgając po takie sprzęty, uważajmy aby nie były one przestylizowane i aby nie zinfantyliwać potrzeb dziecka. Isotne jest też jakie one przybierają kształty i formy. Np. szafa na ubrania w kształcie domku nie tylko urozmaica przestrzeń pokoju dziecięcego, ale wprowadza w podstawowe formy związane z życiem rodziny itp. Ważne jest więc np. jakie ma kolory i proporcje.

Aranżacja pokoju dziecięcego: meble i dekoracje ścienne z umiarem

To nieprawda, że pokój dziecięcy musi być bardzo bogaty w barwy i formy. Psychologowie przestrzegają, że nadmiar intensywnych kolorów może nadmiernie pobudzać dziecko. Bogactwo i róznorodność form in ksztłatów prowadza do chaosu i w efekcie zamiast delikatniwe stymulować rozwój dziecka wprowadza do jego wyobraźni chaos. Również zastosowanie jednego, ale intensywnego koloru w całej aranżacji może żle działać na psychikę dziecka. intesywnie różowe dla dziewczynek czy intensywnie niebieskie kolory lepiej zarezerwować jedynie dla detali lub sprzętów inspirujących do dynamicznych zabaw czy przykuwających uwagę jako ozdoba.

Aranżacja pokoju dzieci: dodatki oryginalne i przydatne

Poszukując pomysłów do urozmaicenia przestrzeni dziecięcej często sięgamy po dekoracje ścian np wesołe naklejki. Typowe do scenki ze znanych i lubianych bajek, przyjazne motywy takie jak kwiatki, słoneczka, gwiazdki. od pewnego czasu w modzie są literki i cyferki, ktore łaczą walory dekoracji z edukacją dziecka. wybierając temat i motyw naklejki pamiętajmy że dziecko będzie z nią obcowało przez cały czas pobytu w pokoju. I tak: zbyt dynamiczne obrazy naklejone na ścianie przy łóżku mogą utrudniać zasypianie, przy biurko - zaburzać koncentracje oprzy nauce. Warto też dobrze przymyśleć skalę obrazka na ścianie. Modne fototapety z dużymi wzorami są dyskusyjnym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym. szzczególnie uważajmy na wprowadzanie obrazów nienaturalnych rozmiarów. Potężny kwiat może być ciekawym rozwiązaniem do salonu, ale w pokoju małego dziecka nie jest dobrym pomysłem - zaburzenie skali w efekcie może budzić u dziecka lęk i niezrozumienie świata.  W aranżacji pokoju dziecka warto natomiast sięgać po inspirujące detale: pomysłowe wieszaczki, lampki nocne, praktyczne kieszenie na drobiazgi, ciekawe pudła na zabawki. Sprawdzianem powinno być tu również kryterium przydatności. Porządkowanie przestrzeni i segregowanie przedmiotów również bardzo rozwijają osobowość dziecka.