Pokój dla dziecka powinien spełniać trzy podstawowe funkcje. Musi się w nim znaleźć miejsce do zabawy, miejsce do spania i miejsce do przechowywania zabawek i ubrań. W późniejszym wieku dochodzi jeszcze konieczność zapewnienia miejsca do nauki. Gdy już rozplanujemy poszczególne funkcje (pamiętajmy, że miejsce do zabawy, a później do nauki powinno być najlepiej oświetlone, co w przypadku przechowywania nie jest już takie istotne), nadchodzi najtrudniejsze: jakie wybrać kolory i meble?

Pokój dla dziecka: jak wybrać odpowiednie meble?

Na początku dziecko nie potrzebuje dużego łózka, lepiej czuje się w proporcjonalnym do swojego wzrostu, kupmy więc łóżko z rozsuwaną ramą, która będzie rosła razem z naszą pociechą. Dla małych dzieci wybór mebli jest ogromny, zwróćmy uwagę by miały zaokrąglone brzegi i by były bezpieczne. Bardzo ważną rzeczą, a często niedocenianą jest zapewnienie miejsca do przechowywania ubrań i zabawek. Idealnym rozwiązaniem w pokoju dla dziecka jest szafa wnękowa na całą szerokość jednej ze ścian z zamykanym miejscem na ubrania i część zabawek oraz z częścią otwartą z półkami na najbardziej kochane książeczki, klocki, misie i lalki. Wieczorem wystarczy pozgarniać zabawki do koszy czy pojemników wstawić do szafy i porządek zrobiony. Jeśli urządzamy pokój dla dziecka w pomieszczeniu ze skosami warto właśnie pod nimi umieścić schowki i szafki. Mogą być one zamknięte tradycyjnymi frontami, ale możemy  wykorzystać zasłonki z miękkich i kolorowych tkanin, które sprawią, że pokój będzie wyjątkowo przytulny.

Pokój dla dziecka: jak wybrać kolory i dekoracje – na stałe i łatwe do zmiany?

Wszyscy borykamy się z pytaniem, czy dla dziewczynki jedynym słusznym kolorem jest różowy, a dla chłopca niebieski? Chyba minęły już te czasy i można śmiało stosować te kolory wymiennie w pokoju dziecka. Bardzo ładnie i niecodziennie wyglądają jednak pokoje małych dzieci pomalowane na beżowo, z białymi meblami i kolorowymi dodatkami. Przecież w każdym dziecięcym pokoju jest mnóstwo kolorowych zabawek i książeczek. Wtedy beżowe ściany ściany stanowią idealne tło dla całej masy kolorowych drobiazgów, a pokój dziecka jest spójny z resztą domu. Jeśli jednak decydujemy się na tradycyjne róże i błękity, to niech to będą kolory delikatne i przydymione, a nie jaskrawe, w których nie da się wytrzymać dłużej niż 5 minut. Można tez pokusić się o połączenie beżu z różem, błękitem lub żółtym. Pamiętajmy też o zostawieniu miejsca na ekspozycję dzieł naszych maluchów. Warto pomyśleć o fragmencie ściany bądź drzwiach szafy, na których możemy wieszać ostatnie dzieła plastyczne. Dobrym pomysłem na dekorację pokoju dziecięcego jest stosowanie naklejek ściennych – umożliwia to częstą zmianę dekoracji bez szkody dla farby na ścianie lub frontu szafy. Naklejkami samoprzylepnymi możemy też oklejać całe fronty szaf lub szuflady komód. Można też pokusić się o pomalowanie na ścianie ulubionej postaci z bajki czy sportowca.