Meble do pokoju dziecięcego: jak wybrać meble do pokoju dziecka na lata?

2020-07-22 9:33

Pokój dziecka zmienia się na przestrzeni lat, ale odpowiednie meble do pokoju dziecięcego posłużą przez długi czas. Powinny być ekonomiczne, bezpieczne dla zdrowia i „rosnąć” razem z dzieckiem. Jak kupić te najlepsze i najpraktyczniejsze? Skorzystaj z naszych porad.

Spis treści

  1. Meble do pokoju niemowlaka
  2. Meble do pokoju dziecięcego: wybieramy łóżko
  3. Meble do pokoju dziecięcego: kupujemy komodę
  4. Meble dla ucznia, czyli biurko i krzesło
  5. Meble do pokoju dziecięcego: pokój dla chłopca i dla dziewczynki
  6. Meble do pokoju dziecięcego: dekoracje ścienne z umiarem
  7. Praktyczne i oryginalne dodatki w parze z meblami
  8. Pomysły na meble do małego pokoju dziecięcego
  9. Meble do pokoju dziecięcego: na jaki styl się zdecydować?

Pokój dziecka często się zmienia. Zamiast co kilka lat kupować komplet nowych mebli do pokoju dziecięcego, można wykorzystać te, które już mamy. Proste, neutralne w stylu meble dla dzieci mogą służyć długie lata.

Meble do pokoju niemowlaka

Tworzywa i farby powinny spełniać najwyższe normy wymagane od produktów dla dzieci. Warto się upewnić, czy wszystkie materiały w meblach są antyalergiczne. Stabilna konstrukcja jest równie ważna, bo nie grozi wywróceniem mebla, kiedy dziecko się go podtrzymuje. Komody i szafki w pokojach dzieci powinny być dla pewności przykręcone do ściany. Zaokrąglone narożniki mebli dziecięcych łagodzą skutki zderzenia. Nie można oczywiście zapobiec upadkom, ale kontuzje będą mniej bolesne. Jeśli planujesz kupić łóżko ze szczebelkami, poszukaj modelu, który można powiększyć, gdy dziecko podrośnie. Świetnie sprawdzają się wyjmowane barierki – w ten sposób łóżeczka łatwo zamienić w tapczan dla dziecka.

>>  Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Cenne porady i inspiracje >>>

Meble do pokoju dziecięcego: wybieramy łóżko

Kiedy dziecko przestaje być niemowlakiem i wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, często kupujemy do pokoju dziecka łóżko pośrednie, choć nie zawsze jest potrzebne. Trzylatek może spać na pełnowymiarowym łóżku, a taki mebel dla dzieci będzie mu służyć aż do wieku dorosłego.

>>  Łóżko do pokoju dziecięcego - jakie wybrać? >>>

Meble do pokoju dziecięcego: kupujemy komodę

Komody z przewijakiem to bardzo przydatne meble dla dzieci, zwłaszcza przy pielęgnacji niemowlaka. Żeby komodę zachować na dłużej, wybierz model z możliwością demontażu przewijaka – będzie funkcjonowała w pokoju dziecka jeszcze długie lata. Pamiętaj też, że komody dziecięce to świetne meble do przechowywania – pojemne i estetyczne. Tym bardziej się przydają, jeśli pokój jest mały i np. nie ma w nim miejsca na szafę. Za pomocą komody można też wprowadzić do aranżacji odrobinę kolorów – najlepiej tych pastelowych. Inna ciekawa opcja to odnowienie starej komody „dla dorosłych” i oklejenie jej tapetą dziecięcą, naklejkami albo po prostu przemalowanie farbą.

>>  Najlepsze szafy dla dzieci, czyli jakie? Poradnik >>>

Meble dla ucznia, czyli biurko i krzesło

Warto zawczasu pomyśleć o meblach dla małego ucznia, czyli biurku i krześle. Biurko dopasujmy do wzrostu dziecka. Za niskie lub za wysokie może spowodować trwałe wady kręgosłupa. Kupmy mebel, którego blat można montować na różnych wysokościach, dostosowanych do wzrostu użytkownika – to zapewni użyteczność na długie lata. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość siedziska i oparcia. Ważne jest odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, tak by uniknąć wad postawy.

>>  Wybieramy praktyczne biurko dla dziecka >>>

>>  Krzesło do biurka – poradnik, jak kupić najlepsze >>>

Meble do pokoju dziecięcego: pokój dla chłopca i dla dziewczynki

Pokoje dziecięce muszą odpowiadać zasadom ergonomii i powinny być zgodne z charakterem malucha. Zadaniem wielu zabaw dziecięcych jest zapoznanie dziecka z rolami w świecie dorosłych. Dotyczy to zarówno ról związanych z miejscem w rodzinie, jak i zawodami dorosłych. W dziecięcych zabawach jak w zwierciadle odbijają się zajęcia typowe dla świata męskiego i kobiecego. Taka jest np. geneza zabaw w dom i macierzyństwo czy gry w wojnę. Forma i kształt wielu sprzętów dziecięcych może sprzyjać łagodnemu wejściu w role i wartości świata dorosłych. Producenci mebli dziecięcych wprowadzają całe kolekcje naśladujące różnorodne sprzęty. Są łóżka w kształcie samochodów, okrętów, szafy w kształcie domków, krzesełka w kształcie serduszek czy ciastek. Sięgając po takie meble, uważajmy, aby nie były one przestylizowane i aby nie zinfantylizować potrzeb dziecka.

>>  DIY: nietypowe łóżko domek, które pokocha każde dziecko! >>>

Meble do pokoju dziecięcego: dekoracje ścienne z umiarem

Czasami błędnie zakładamy, że pokój dziecięcy powinien być wielokolorowy, bogaty we wzory oraz różne kształty. Tymczasem psychologowie przestrzegają: taki natłok aranżacyjny może nadmiernie pobudzać dziecko, zaburzać jego sen i wywoływać podenerwowanie. Dlatego warto postawić na spokojne, neutralne i pastelowe barwy. Pamiętajmy też, że wybór jednego dominującego koloru – zwłaszcza gdy np. pomalowane są w ten sposób wszystkie ściany – może przytłaczać i dziecko, i aranżację. Ponadto takie kolory, jak mocno różowy dla dziewczynek czy intensywnie niebieski dla chłopca, lepiej zarezerwować jedynie dla detali lub sprzętów inspirujących do dynamicznych zabaw czy ozdób przyciągających uwagę.

Praktyczne i oryginalne dodatki w parze z meblami

Gdy już wybraliśmy meble do pokoju dziecięcego, pora zająć się dodatkami. I to właśnie tu warto dać się porwać fantazji, stawiając na ciekawe kolory, wzory, formy. Dodatki szybko i tanio zmienimy wraz z rozwojem dziecka oraz jego coraz to nowymi zainteresowaniami. Co warto wybrać? Bardzo praktyczne i łatwe w aplikacji są naklejki ścienne ze scenkami z bajek, radosnymi motywami dekoracyjnymi (kwiaty, słoneczka, gwiazdki), a także inspirującymi napisami. Modne od pewnego czasu są literki i cyferki, które łączą walory dekoracyjne z edukacyjnymi.

Co zaś z większymi obrazkami, plakatami i tapetami dla dzieci? Warto dobrze przemyśleć ich skalę. Modne fototapety z dużymi wzorami nie zawsze stanowią najlepszy wybór. Na przykład potężny kwiat może się ciekawie prezentować w salonie, ale już w pokoju dziecka budzić stres, a nawet lęk. W aranżacji warto natomiast sięgać po inspirujące detale: pomysłowe wieszaczki, lampki nocne, praktyczne kieszenie na drobiazgi, ciekawe pudła na zabawki. Sprawdzianem powinno być tu kryterium przydatności: wybieramy takie drobiazgi, które przydadzą się też do porządkowania i segregowania przedmiotów. W ten sposób od najmłodszych lat nauczymy dziecko dobrych nawyków.

Pomysły na meble do małego pokoju dziecięcego

Proste, uniwersalne, stonowane stylistycznie meble do pokoju to zawsze najbezpieczniejszy wybór. W małym pokoju przydadzą się meble wielofunkcyjne, pojemne, a także lekkie optycznie. Raczej unikajmy powierzchni szklanych, które mogą stwarzać zagrożenie dla malucha. Jeśli w jednym pokoju mieszka rodzeństwo, a nie mamy miejsca, aby postawić dwa biurka, idealnym rozwiązaniem będzie model dwustronny. Obie strony zapewniają wygodne miejsce do nauki. Dodatkowo mają pojemne schowki, miejsce na komputer i kontenerki na kołach, w których pomieścimy przybory szkolne czy zeszyty. Na szczególną uwagę zasługuje siedzisko, stół i schowek w jednym. Po podniesieniu blatu mamy schowek, w którym pomieścimy niezbędne drobiazgi, a po nałożeniu blatu mebel może pełnić funkcję stołka, stolika lub szafki nocnej.

Meble do pokoju dziecięcego: na jaki styl się zdecydować?

Jakie wybrać meble do pokoju dziecka? Białe, kolorowe? Jakie dobrać do nich dodatki? Zobaczcie nasze galerie i znajdźcie swój własny pomysł.

Nowoczesne meble młodzieżowe. Jakie wybrać?