Jeśli któryś z pomysłów dziecka okaże się zbyt szalony czy nowatorski, trzeba mu wytłumaczyć, dlaczego nie możemy się na niego zgodzić, i wspólnie poszukać innego rozwiązania w aranżacji pokoju dziecka.

Aranżacja pokoju dla dziecka: miejsce do pracy

Do nauki dziecko potrzebuje biurka, najlepiej z regulowaną wysokością blatu. Odpowiednia wysokość to 63‑75 cm, w zależności od wzrostu (dla dzieci do dziewięciu lat). Minimalne wymiary biurka do nauki to 110 cm szerokości i 60 cm głębokości. Taka wielkość pozwoli swobodnie rozłożyć książki, zeszyty i inne pomoce do nauki. Blat stołu nie powinien odbijać światła. Opierając się o niego przedramionami, dziecko powinno mieć wyprostowany kręgosłup. Jeśli to możliwe, ustawmy biurko niedaleko okna, by dziecko jak najdłużej mogło się uczyć przy świetle dziennym – najzdrowszym dla oczu. Jeżeli maluch korzysta z komputera, jego monitor powinien być ustawiony tak, by nie odbijał światła z okna ani z lampy. Gdy dziecko pracuje przy komputerze wieczorem, w pokoju powinno się w tym czasie palić światło – to zdrowsze
dla oczu.

Równie ważne jak biurko w arażacji pokoju dla dziecka jest wygodny, ergonomiczny fotel z regulowaną wysokością, który posłuży co najmniej przez kilka lat. Siedząc w nim, dziecko powinno mieć zgięte kolana pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup. Prawidłowa postawa w trakcie pisania jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie, ale też ułatwia stawianie pierwszych liter, nawet jeśli dziecku wydaje się, że to nie do końca wygodna pozycja. Na książki, zeszyty, a może również kolekcje samochodów przyda się regał – najlepiej taki, by do wszystkich półek nasza pociecha mogła sama sięgnąć.

Aranżacja pokoju dla dziecka: bawialnia

Do zabawy nie wystarczą zabawki – konieczne jest też wolne miejsce na podłodze. Na układanie klocków potrzeba około 1,5 m2, a na tańce czy skakanie – co najmniej 3 m2. Podłoga powinna być ciepła i łatwa do czyszczenia (najlepiej  drewniana lub korkowa). Żeby pierwszak mógł przyjmować kolegów ze szkolnej ławy, warto zaaranżować w jego pokoju kącik z kanapą, fotelami i małym stolikiem. Dzięki temu goście poczują się jak u siebie w domu. Z kolei na ścianie zawieśmy tablicę z arkuszami papieru, po których początkujący uczeń będzie mógł malować albo przypinać do niej wycinanki czy inne prace manualne. Aby dziecko miało frajdę i własny pokój traktowało jak swoje małe królestwo, warto zamocować w nim hamak czy wiszący fotel. Jeśli jest wyjątkowo aktywne, może dawać upust energii na przytwierdzonej do ściany drabince gimnastycznej. Dla utrzymania porządku wśród zabawek niezbędne będą pojemne szuflady, pudła albo skrzynie.

Aranżacja pokoju dla dziecka: strefa wypoczynku

By w aranżacji pokoju dla dziecka stworzyć zaciszne miejsce do spania, łóżko ustawmy z dala od drzwi. Najlepiej, by było ono rozsuwane – dzięki temu będzie rosło wraz z dzieckiem. Smaczny sen i zdrowy kręgosłup zapewnią także twardy  materac, poduszka o wymiarach 40x60 cm i kołderka 100x135 cm. Nie zapomnijmy też o lampce, przy której debiutujący uczeń będzie mógł czytać swoje ulubione książki. W niewielkim pokoju sprawdzi się tak zwany kombajn mieszczący piętrowe łóżko, pod którym znajdują się szuflady na ubrania lub biurko. Może się on okazać spełnieniem dziecięcych pragnień – kto z nas nie marzył o tym, by do łóżka wspinać się po schodkach lub drabince?