Motyw na fototapecie lub wzór tapety dla dzieci dobierz razem z dzieckiem, dopasowując je do jego wieku i zainteresowań. Pamietaj, że malcy lubią intensywne kolory, jeśli więc zdecydujesz się na takie, zadbaj o to, by meble w pokoju dziecięcym były w spokojniejszych barwach. Aranżacja pokoju dziecięcego nie może być męcząca. Trzeba zadbać o spójny wystrój. Pokój dziecięcy i tak jest kolorowy, bo ma dużo zabawek. Ale pokoje dziecięce lubią kolory. Wybór farby do malowania ścian jest najczęstszym problemem, dzieci chcą mocne kolory ścian, my raczej próbujemy przewalczyć stonowane. Jeśli chcecie postawić na dekoracje ścian w pokoju dziecięcym pomyślcie o fototapecie lub tapecie. Wzór może być inensywny, pod warunkiem że tapeta dla dzieci będzie zdobić wybraną jedną ścianę lub jej fragment. Wszystkich ścian nie polecamy pokrywać tapetą, ponieważ taka aranżacja pokoju dziecięcego może być zbyt męcząca.

Fototapety i tapety w pokoju dziecięcym mają tę zaletę, że pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także ochronną - doskonale zabezpieczają ściany przed brudzeniem się (nie trzeba nikogo przekonywać, że w pokoju dziecięcym ma to istotne znaczenie). Fototapety i winylowe tapety dla dzieci można zmywać wilgotną gąbką albo ściereczką. Warto więc taką dekorację wykorzystać na ścianie nad łóżkiem - dziecko będzie mogło się swobodnie o nią opierać (nie przyprawiając rodziców o stres wizją ciągłego malowania) albo w równie narażonym na zabrudzenie kąciku do zabawy.


Fototapety i tapety dla dzieci: jak stosować w pokoju dziecięcym


Fototapeta lub tapeta dla dzieci może zajmować przestrzeń całej ściany – od podłogi do sufitu. Podpowiadamy także tańsze, a równie efektowne rozwiązanie do pokoju dziecięcego (teraz zresztą bardzo modne) - jeden bryt tapety naklejony na fragmencie ściany pionowo bądź w poziomie – podobnie jak boazeria. Wtedy można krawędź tapety dla dzieci wykończyć ozdobną listwą z tworzywa sztucznego (kupisz taką w każdym supermarkecie budowlanym) czy bordiurą - dekoracyjnym wąskim pasem tapety. Jeśli zostaną ci resztki tapety, można nimi okleić np. drzwi szafki lub szuflady komody albo zrobić z resztek okładki zeszytów.