Urządzanie dziecięcych pokoi jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Mają oni przed sobą niezwykle odpowiedzialne zadanie. Otoczenie, w którym przebywa dziecko ma bowiem ogromny wpływ na jego rozwój. Projekt wnętrza musi wobec tego uwzględnić funkcjonalność, estetykę oraz bezpieczeństwo. I choć wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, możemy z pewnością zmniejszyć ryzyko alergii spowodowanych użytymi przez nas materiałami wykończeniowymi, między innymi farbami do malowania ścian.

Ściany w pokoju dziecka: bezpieczeństwo przede wszystkim

Urządzając pokoje dla naszych pociech często dajemy upust własnym, dziecięcym fantazjom. Czy zdajemy sobie jednak sprawę jak wiele niebezpieczeństw może czyhać na dzieci w ich własnych pokojach? Projektując pokój dziecięcy  należy przede wszystkim wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa i zdrowotne. Powinniśmy pamiętać o tym, że dzieci są o wiele bardziej podatne na szkodliwe substancje niż dorośli. Wynika to z większej absorbcji ich skóry, czyli łatwiejszym przenikaniem substancji aktywnych do organizmu malucha.

W związku z tym, projektując pokój dziecięcy trzeba wziąć pod lupę każdy, najmniejszy nawet aspekt. Meble, tkaniny, dodatki, także dobór farby do malowania ścian - ma tu ogromne znaczenie. Każda niesprawdzona dokładnie wcześniej rzecz może wywołać u dziecka silną reakcję alergiczną. Dlatego przed zakupem wyposażenia do pokoju dziecięcego warto zapoznać się z posiadanymi przez produkt atestami. Kupując farbę należy zwrócić uwagę czy nie zawiera ona substancji mogących uczulać dziecko. Szukajmy takiej, która jest hypoalergiczna, o obniżonej zawartości lotnych związków organicznych (LZO), często odpowiedzialnych za alergie i choroby górnych dróg oddechowych. W sklepach warto pytać o farby przyjazne dla alergików i osób szczególnie wrażliwych, posiadające Świadectwo Właściwości Drażniących i Uczulających.

Ściany w pokoju dziecka: łatwe do utrzymania w czystości

Dzieci przebywające same w swoich pokojach, mają najróżniejsze pomysły. Urządzając pokój dziecięcy, powinniśmy myśleć o tym jak zminimalizować wszystkie możliwe zagrożenia czyhające na dziecko oraz wybrać materiały wykończeniowe bezpieczne i funkcjonalne. Dzieci mają bardzo małą świadomość zagrożeń, które mogą napotkać na swojej drodze, dlatego to naszą rolą jest sprawić, żeby pokój dziecka był miejscem  bezpiecznym. 

Musimy się także liczyć z tym, że nie unikniemy szalonych dziecięcych pomysłów, jak np. malowanie po ścianach. W związku z tym, wybierając kolor ścian należy zwrócić uwagę nie tylko na barwę, ale także na to czy ściana pomalowana farbą będzie odporna na zmywanie i szorowanie. Taka farba do pokoju dizecka jest:

  • hydrofobowa,
  • plamoodporna,
  • ceramiczna,
  • hypoalergiczna.