Recykling w branży stolarki okiennej – czy to możliwe?

 Recykling w branży stolarki okiennej – czy to możliwe?

Fot. Deceuninck, materiały prasowe

Producenci stolarki okiennej zwracają coraz większą uwagę na ekologię, a dla Grupy Deceuninck zrównoważony rozwój i troska o środowisko są kluczowym elementem strategii działania firmy.  Deceuninck od lat już realizuje strategię gospodarki zamkniętego obiegu, używając w swoich produktach materiał PVC z recyklingu. W działającym od 2012 roku zakładzie recyklingowym w Diksmuide w Belgii, w tym roku Grupa uruchomiła nową jednostkę, zwiększając możliwości ponownego przetwarzania materiałów wykonanych z PVC aż do 45 000 ton rocznie.

Przemysł budowlany, w tym firmy z branży stolarki okiennej mają realny wpływ na środowisko. Codziennie powstają nowe domy, osiedla czy biurowce. Tego rodzaju inwestycje są mocno materiałochłonne. W dobie silnie rozwijającego się trendu eko i związanej z tym rosnącej świadomości, niektóre marki już wdrożyły działania zmierzające do zmniejszenia oddziaływania ich produktów na otoczenie. 

Według danych PlasticsEurope w 2017 roku wszystkie kraje na świecie wyprodukowały łącznie około 348 milionów ton tworzyw sztucznych. W państwach członkowskich Unii Europejskiej budownictwo odpowiadało za 20% produkcji. Duża część tych materiałów mogłaby zostać poddana recyklingowi, dzięki nowoczesnym technologiom produkcji i ponownie wykorzystana w przemyśle budowlanym.

Za sprawą tej inwestycji Deceuninck podkreśla swoje przekonanie o tym, że PVC jest zrównoważonym i przyszłościowym materiałem dla budownictwa.

– PVC jest odpadem w 100% nadającym się do wtórnej obróbki. Recykling tego typu materiału można przeprowadzać nawet do 10 razy bez wpływu na jego jakość. Dodatkowo znacznie ograniczamy emisję CO2 przy produkcji z recyklingu – każdy odzyskany kilogram PVC to 2 kg mniej emisji CO2 do atmosfery – mówi Monika Hybza, Koordynator Marketingu w Deceuninck Poland.

 Recykling w branży stolarki okiennej – czy to możliwe?

Fot. Deceuninck, materiały prasowe

Centrum recyklingowe w Diksmuide przetwarza PVC z odpadów przemysłowych oraz po wymianie okien na nowe modele. Całość projektu obejmuje swoim zakresem działań materiały we wszystkich kolorach i kompozycjach. Proces recyklingu jest ściśle uporządkowany: profile są rozdrabnianie, sortowane według koloru i materiału, usuwane są z nich wszelkie zanieczyszczenia. Następnie materiał poddawany jest granulacji, po której staje się alternatywą dla produktu pierwotnego i jest używany do wytłaczania nowych profili okiennych. Także deski kompozytowe Twinson, które Deceuninck ma w swoim portfolio, są wykonane z kompozytu PVC i drewna, podlegają w 100% recyklingowi.

Tworzy to zamknięty obieg, w którym nie marnuje się dodatkowych surowców i znacznie redukuje wpływ procesów produkcyjnych na środowisko.

 Recykling w branży stolarki okiennej – czy to możliwe?

Fot. Deceuninck, materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z marką Deceuninck

Ocena: 5
Zdjęcia: Deceuninck, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY