Kuchnia bez górnych szafek. Jak pomieścić wszystkie naczynia i produkty?

2017-11-27 9:00

Górne szafki, wiszące nad blatem roboczym, to rozwiązanie stosowane w większości kuchni. Nieraz sięgają aż pod sufit, zdolne pomieścić niezliczone naczynia i obfite zapasy. Kto chce lub musi z nich zrezygnować, powinien zadbać o szczególnie funkcjonalne zagospodarowanie dolnych szafek – znacznie bardziej zaawansowane niż zazwyczaj. Jak to zrobić? Podsuwamy sprawdzone rozwiązania!

Spis treści

  1. Kuchnia bez górnych szafek: duże szuflady
  2. Kuchnia bez górnych szafek: szafki narożne
  3. Kuchnia bez górnych szafek: szuflady w cokole
  4. Kuchnia bez górnych szafek: niskie i wąskie cargo
  5. Kuchnia bez górnych szafek: relingi i wieszaki

Rezygnacja z szafek wiszących może być sposobem na wtopienie aneksu kuchennego w przestrzeń salonu. Cześciej jednak zastosowanie takiego rozwiązania wymusza nietypowy układ przestrzenny kuchni, zwłaszcza małej – skośny sufit, rury prowadzone po ścianie albo niefortunnie umieszczone okna. Aby kuchnia bez górnych szafek okazała się funkcjonalna, tradycyjną zabudowę warto uzupełnić o pomysłowe, nietypowe rozwiązania.

Kuchnia bez górnych szafek: duże szuflady

W kuchni wyposażonej tylko w dolne szafki warto zastosować zaawansowany system szuflad Moovit MX marki Häfele, które charakteryzują się bardzo dużym udźwigiem (nawet do 70 kg) oraz imponującą pojemnością. Tę ostatnią zapewnia im pełen wysuw, który pozwala na wygodny dostęp do całej zawartości szuflady. Pojemność szuflad dodatkowo powiększają podwyższenia oraz relingi, umożliwiające dogodne rozlokowanie drobniejszych przedmiotów. 

Kuchnia bez górnych szafek: szafki narożne

W kuchni bez szafek górnych musimy maksymalnie wykorzystać miejsce pod blatem. Znaczny potencjał kryje się w narożnikach niskiej zabudowy, trudno dostępnych, więc na ogół niezagospodarowanych. Pozwalają go wykorzystać nowoczesne systemy szafek narożnych, takie jak Nuvola, Ninka Eco 1/2 czy Mondo marki Häfele. Półki w tych systemach poradzą sobie z obciążeniem do 20 kg, więc pozwalają na bezpieczne przechowywanie wyższych i cięższych sprzętów oraz urządzeń kuchennych, m.in. garnków, blendera czy robota kuchennego.

Kuchnia bez górnych szafek: szuflady w cokole

Decydując się na kuchnię bez wysokiej zabudowy, warto zagospodarować także cokół podszafkowy. Choć na ogół ma zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości, zmieści praktyczną szufladę, doskonałą do przechowywania zwłaszcza rzadziej wykorzystywanych akcesoriów albo naczyń.

Kuchnia bez górnych szafek: niskie i wąskie cargo

Kolejnym doskonałym pomysłem są niskie szafki cargo, przez firmę Häfele oferowane także w niestandardowych szerokościach 15 i 30 cm. Aż tak smukłe, pozwalają sprytnie zagospodarować nawet najwęższe przestrzenie w kuchni. Jedno pociągniecie – i pod ręką znajdują się np. środki czystości.

Kuchnia bez górnych szafek: relingi i wieszaki

Nie wszystk, co przechowujemy w kuchni, musi być schowane. Akcesoria i naczynia mogą też stanowić element dekoracyjny. W tym celu warto wykorzystać liczne wieszaki i haczyki mocowane nad blatem. Naczynia czy akcesoria kuchenne można zawiesić na relingu przymocowanym do ściany. Ciekawym rozwiązaniem będzie również elegancki stalowy wieszak z haczykami na kubki, stylowa półka na butelki i kieliszki do wina czy półeczka na pojemniki z kolorowymi przyprawami.

Szafki czy szuflady? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię