ARENA DESIGN 2019: TransFormacje. Jak powstają rzeczy, kogo warto znać i... ile lat ma design?

2019-02-18 13:00

ARENA DESIGN 2019 to wyprawa do świata przemysłu i biznesu związanego z we wzornictwem. Od trendów, tendencji i mód, przez wytwórczość w realiach rosnącej świadomości ekologicznej, po szczególnie piękne i wyjątkowo funkcjonalne produkty. A do tego fokus na osoby, którym warto się będzie przyglądać w kolejnych latach.

Hasłem przewodnim ARENA DESIGN 2019TransFormacje. O jakie przemiany chodzi? O rozwój świata kształtowanego przez człowieka, ale także o ewolucję form i idei. Design jest przecież nieustannym poszukiwaniem nowego, powracaniem do dawnych wartości, odkrywaniem innowacyjnych rozwiązań, tworzeniem mód wśród projektantów i kreowaniem upodobań u odbiorców. Samo znaczenie słowo „design” zresztą też ulega ciągłym zmianom, trwa w ciągłej transformacji.

Postęp technologiczny z jednej strony, a zmiany społeczne z drugiej to fundamentalne czynniki wpływające na procesy wytwarzania i produkcji, a w konsekwencji także na pracę projektantów. Twórcy muszą przecież dostosowywać sie do dostępnych technologii i zmiennych warunków rynku. – Podczas ARENY DESIGN przyglądamy się TransFormacjom w kontekście projektowego ekosystemu, bierzemy na warsztat nie tylko materiały, dzięki którym powstaje produkt. Nie uciekamy też od dyskusji o budowaniu tożsamości marki – mówi Maria Jeglińska, Dyrektorka Kreatywna ARENA DESIGN 2019. 

#wystawa: Zasoby. Od materiałów do produktów

Wszystko, co nas otacza, ma swoją historię. Rodzi w danym miejscu i z określonych materiałów. Na wystawie „Zasoby”, której kuratorką jest Agata Nowotny, zobaczymy, jaki z pierwotnych, surowych materiałów powstają piękne i funkcjonalne przedmioty. Zobaczymy to, co zwykle ukryte. Zajrzymy za bramy polskich fabryk, by prześledzić drogę produktu od stanu wyjściowego do efektu końcowego.

Na wystawie zobaczymy ikoniczne krzesła produkowane przez Fameg z giętego drewna, konfigurowany przez aplikację regał Tylko, tradycyjne sztućce Hefry i nowoczesne lampy Chors. Pojawią się także ikoniczne projekty Jana Drosta produkowane przez hutę Edwanex, klasyczne kryształy z Huty Julia, historyczna porcelana Karolina, rzemieślnicze wyroby manufaktury Majoliki i ceramika łazienkowa Koła.

Przestrzeń wystawy projektowało Grynasz Studio, autorem zdjęć jest Krzysztof Pacholak.

Agata Nowotny

Autor: ARENA DESIGN, materiały prasowe|Krzysztof Pacholak

Agata Nowotny

Agata Nowotny, kurator wystawy Zasoby

 

– Kupując meble, akcesoria czy wyposażenie mieszkania, zwykle zadajemy sobie pytania o cenę, projektanta, styl. Rosnąca świadomość konsumencka każe nam jednak stawiać pytania również o to, jak te przedmioty zostały wykonane, skąd pochodzą i co się z nimi będzie działo, kiedy przestaniemy ich używać. Na wystawie odpowiadam na te pytania na przykładzie 9 polskich fabryk i produkowanych w nich przedmiotów: filiżanek, krzeseł, sedesów.

 

fot. Krzysztof Pacholak

#wystawa: 195x: How old is modern?

Na początku 2019 roku obiegła Polskę informacja o szwedzkiej galerii handlowej, która proponuje swoim klientom wyłącznie przedmioty z drugiej ręki. Koncepcja marek budowanych wokół rzeczy używanych to dzisiaj nie tylko trend, ale także coraz potężniejszy biznes.

Podobne przedsięwzięcia – o czym wciąż mało kto wie – rodzą się więc także w Polsce. 195x to pierwsza w kraju marka recommerce działająca na styku mecenatu i dystrybucji. Ich kolekcję w ramach ARENA DESIGN 2019 zaprezentuje twórczyni marki Emilia Obrzut na wystawie zatytułowanej „195x: How old is modern?”.

Architekturę wystawy zaprojektowały Kaja Nosal i Anna Wręga z ONTO studio

Obiekty prezentowane na wystawie zostały pozyskane dzięki uprzejmości marek Mamsam, Politura, TAR, Vzór oraz Sprzedawców Patyna.pl: DAV Boutique (Andrzej Mańczyk), Entuzjasta Dizajnu, HOGOFOGO Redesign, Lata 60-te, M4A Meblowe 4 Alternatywy, Pikasy Sklep, Powabrzeczy, Restauracja Lamp.

Emilia Obrzut

Autor: Max Zieliński

Emilia Obrzut

Emilia Obrzut, kuratorka wystawy i twórczyni marki 195x

 

– Co decyduje o tym, że obiekt uznawany jest za nowoczesny? Data powstania czy uniwersalna funkcjonalność? Obiekty do niedawna uznawane za przestarzałe wracają dzisiaj jako przykłady ponadczasowej formy i zrównoważonej produkcji. Realizując wystawę kierujemy się przekonaniem, że to styl i funkcja decyduje o nowoczesności. Trend na polski dizajn vintage pokazujemy bez kompleksów.

 

fot. Max Zieliński

#wystawa: Massproductions

Massproductions to Magnus Elebäck i Chris Martin. Współpracę rozpoczynali jako konsultanci dla szwedzkiego przemysłu meblarskiego. To doświadczenie wykorzystali zakładając własną firmę, w której łączą kompetencje projektantów i producentów. Ich projekty cechuje elegancja i nowoczesność. Często określane mianem modernistycznych lub minimalistycznych, są przede wszystkim niesłychanie pragmatyczne. Główną inspirację dla duetu stanowi sam proces przemysłowej produkcji, jego wydajność, płynność, optymalizacja przy zachowaniu najwyższej jakości wdrażanego produktu. Dzięki ścisłej współpracy z inżynierami i operatorami maszyn w swoich zakładach, Magnus i Chris zapewniają niespotykaną spójność wizji artystycznej z gotowym wdrożeniem w najdrobniejszych detalach. Podczas ARENA DESIGN 2019 studio Massproductions przygotowuje specjalną prezentację swoich projektów.

Wystawy główne w ramach ARENA DESIGN 2019 będzie można oglądać w dniach między 12 a 15 marca 2019 roku w Poznaniu. W programie także wystawy towarzyszące, m.in. prezentacja Stowarzyszenia loveOriginal czy Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych.

#konkurs: TOP DESIGN award

Do drugiego etapu konkursu TOP DESIGN award 2019 nominowano 22 produkty w 10 kategoriach. 12 marca, pierwszego dnia ARENA DESIGN 2019, poznamy producentów wyróżnionych za jakość i funkcjonalność wprowadzanych na rynek produktów. Między 12 a 15 marca będzie można oglądać wszystkie przedmioty zakwalifikowane do finału w takich kategoriach jak m.in.: przestrzeń domowa, kuchnia, łazienka, przestrzeń publiczna, elektronika użytkowa. Projekt wystawy przygotowała Maria Jeglińska – projektantka, dyrektorka kreatywna ARENA DESIGN 2019.

#wyróżnienia: Projektanci Roku

Projektanci Roku 2019 to pierwsza edycja wyróżnień, przyznawanych przez ARENA DESIGN młodym projektantom, którzy zdążyli dać się poznać w swojej dziedzinie, i których działania warto obserwować w nadchodzącym roku. W tym roku projektantami roku zostali: Fenek Studio, Michał Loba i Nikodem Szpunar. Wybór ich projektów będzie można oglądać na osobnej wystawie.

Szczegóły: arenadesign.pl

ARENA DESIGN
Międzynarodowe Targi Poznańskie
12-15 marca 2019
ul. Głogowska 14
60-734 Poznań

PATRONI HONOROWI
Prezydent Miasta Poznania, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

PARTNER STRATEGICZNY
VOGUE Polska

OPIEKA MEDIALNA
SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

PATRONI MEDIALNI
Dobre Wnętrze, Pomysł na Wnętrze, Urządzamy.pl, Nowy Magazyn, Biznes.meble.pl, PLN Design, Magazif, Label Magazine

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA
RMF Classic

Nasi Partnerzy polecają