Jak urządzić sypialnię: WYBIERZ DOBRZE SAM kolory ścian, okna, drzwi, podłogę!

2016-07-14 17:38

Jak urządzić sypialnię, aby wszystkie jej elementy (kolor ścian, podłoga, stolarka okienna i drzwiowa) były spójne i tworzyły harmonijną całość? Podpowiadamy jak urządzić sypialnię OD PODSTAW, aby była piękna i wygodna. Na co zwrócić uwagę od samego początku? Jakie elementy trzeba uwzględnić? Z nami perfekcyjnie urządzisz swoją sypialnię!

Spis treści

  1. Podłoga w sypialni
  2. Kolory ścian w sypialni
  3. Drzwi do sypialni
  4. Okna w sypialni

Jesteś na etapie urządzania sypialni i nie wiesz od czego zacząć? Planujesz remont, a może dopiero projektujesz swoją pierwszą sypialnię? Czy tylko meble kreują wnętrze sypialni? Czy rodzaj podłogi i kolor stolarki okiennej i drzwiowej wpływa na wnętrze sypialni? OCZYWIŚCIE. Poniżej znajdziesz praktyczny przewodnik jak urządzić sypialnię i jak ominąć pułapki w aranżacji wnętrz, o których w ferworze urządzania często zapominamy. Pomożemy Ci perfekcyjnie zaplanować Twoją własną, wymarzoną sypialnię. Zaczynamy!

Podłoga w sypialni

Podłoga jako element aranżacji, często traktowana jest po macoszemu, bez należnej jej uwagi. Meble, dodatki i tekstylia co prawda budują wnętrze, ale tylko właściwie dobrane tło i podstawa (ściany, podłoga, stolarka drzwiowa i okienna) pozwolą w pełni uwydatnić walory wyposażenia sypialni. Nie oszukujmy się na wstępie: drewniana podłoga w sypialni to najlepsze z możliwych rozwiązań. Ciepło i faktura drewna wpływa kojąco i relaksacyjnie na najbardziej zabieganych domowników. Przyjemność stąpania bosymi stopami po solidnych, dębowych deskach to przyjemność ponadczasowa i zawsze aktualna. Postarzane, szczotkowane i włókninowane deski drewnianych parkietów i podłóg zachwycają fakturą. Uroda drewnianej podłogi nie podlega dezaktualizacji po sezonie czy dwóch, stąd mieć możemy pewność, że wybieramy podłogę na lata. Wystarczy o nią regularnie dbać i codziennie podziwiać, a w aranżacji podłogi w sypialni ograniczyć się do niewielkiego, plecionego chodnika, baraniej skóry lub miękkego dywanu lub dwóch chodników z wełny po obu stronach łóżka. Natura zawsze się obroni, stąd naturalne surowce tekstyliów (wełna, len, skóry) znakomicie dopełnią aranżacji sypialni z drewnianą, naturalną podłogą.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na litą drewnianą podłogę w sypialni, zainteresujmy się tańszą propozycją producentów podłóg drewnianych, mianowicie podłogami z paneli drewnianych bądź inaczej – desek warstwowych. Są to tańsze odpowiedniki podłóg drewnianych, które posiadają tylko wierzchnią warstwę z litego drewna (od 4mm do ok. 20 mm), w dolnej zaś (nie widocznej) warstwie zbudowane są z odpornej na odkształcenia płyty drewnopochodnej lub gorszego gatunku drewna.

Kolory ścian w sypialni

Jeśli nie jesteśmy przekonani w kwestii wyboru koloru ścian, kierujmy się zasadą, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Biel i jej pochodne (kolory off white) na ścianach jeszcze nigdy nie zaszkodziła żadnemu wnętrzu. Co jedynie uświadomiły jego potencjał lub pozwoliły spojrzeć na wnętrze jak na czystą kartkę, którą dopiero teraz (widząc je w bieli) jesteśmy w stanie pokolorować odpowiednią, pasującą do wnętrza barwą. Ciemne kolory są ciężkie i przytłaczające – musimy być tego świadomi, decydując się na mocny kolor, szczególnie w małym pomieszczeniu sypialni. Otoczeni mocną barwą z każdej strony możemy czuć się przytłoczeni i zaniepokojeni (nawet, jeśli nie do końca to sobie uświadamiamy, bo wydaje nam się, że nasz ulubiony kolor ubrań i dodatków sprawdzi się również na ścianie). Nie każdy kolor tzw. twarzowy, który sprawdza się w ubraniach i akcesoriach, będzie równie atrakcyjny na ścianie bądź w aranżacji naszej sypialni. Chcąc, aby sypialnia była miejscem wytchnienia i relaksu, postawmy na kolory złamane, jak kremy, wanilie, pastele czy nieco przydymione, kredowe tonacje jasnych barw. Sypialnię warto otulić miękką i mglistą kolorystyką, która da nam doskonałe tło dla dalszych aranżacji: tekstyliami, dodatkami, oświetleniem.

Drzwi do sypialni

Nawet jeśli dysponujemy nie najmniejszą sypialnią, drzwi wewnętrzne do sypialni wyposażone w fazowane lub proste lustro są doskonałym zabiegiem praktyczno-estetycznym we wnętrzu sypialni. Po pierwsze lustro na drzwiach pozwoli nam na szybkie odświeżenie wyglądu bezpośrednio po wstaniu z łóżka (zwłaszcza jeśli nie starczyło nam miejsca w sypialni na wygodną toaletkę). Po drugie – optycznie powiększy przestrzeń i spotęguje dopieszczony wystrój wnętrza. Po trzecie – drzwi do sypialni to doskonałe miejsce na wysokie lustro, które ukarze nas „od stóp do głów”. A stąd już niedaleko do praktycznej garderoby...

Okna w sypialni

Okna w sypialni to element wart dłuższego rozeznania. Pomijając już wybór ekonomiczno- estetyczny (plastik czy drewno?) warto zastanowić się nad ich kształtem, kolorem, rozmieszczeniem i praktycznym użytkowaniem. Decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego kształtu okna (za wyjątkiem okien nie standardowych, jak bawole oka, okna zamknięte półokręgiem, bądź inne, zupełnie fantazyjne kształty na zamówienie) podejmujemy zazwyczaj na podstawie katalogu i po konsultacji z przedstawicielem wybranego producenta okien. Rozważamy zazwyczaj kwestię posiadania szpros (w tym jakiego koloru – w kolorze stolarki okiennej, czy też. np. złocone), lub gładkich tafli szklanych. Okna standaryzowane rozmiarem są też najtańsze, stąd i chętniej wybierane. Kolor okien to już kwestia bardziej zindywidualizowana. Ponieważ często wymuszonym kompromisem cenowym jest wybór okien plastikowym, chcąc posiadać choć namiastkę drewnianych okien, wybieramy ich wykończenie spośród popularnych oklein drewnopodobnych. Jeśli jednak trudno nam się patrzy na „podróbę”, a na drewniane okna jeszcze nie możemy sobie pozwolić, warto zdecydować się na taką okleinę okienną, która niczego nie będzie udawać, a znakomicie wpasuje się zarówno do wnętrz nowoczesnych  jak i klasycznych. Dodatkowo znakomicie współgrać będzie z neutralnym licem elewacji zewnętrznej oraz drewnianym parkietem lub tarasem. Takim kolorem jest odważny antracyt i bardziej stonowane odcienie szarości (jasne lub bardziej rozbielone). Takie kolory okien są doskonałą alternatywą do standardowych, białych „plastików”, które wbrew pozorom nie koniecznie pasują do każdego wnętrza i stylu.

Jeśli lubimy „wnętrza z oddechem” i często wietrzymy pomieszczenia, warto postawić na modele okien, które mają wzmocnione uchwyty i mechanizmy wewnętrzne. Warto też rozważyć tak popularną kiedyś (i niestety wypartą współcześnie) opcję lufcika, czyli mniejszej części większego okna, którą możemy wietrzyć pomieszczenie przez większość dnia i nocy, nie otwierając całej połaci dużego okna. W sypialniach na poddaszu uwzględnijmy wygodną, optymalną wysokość montażu okna tak, aby częste otwieranie i zamykanie okien nie sprawiało nam dyskomfortu. Warto też pomyśleć o tak przyziemnej kwestii jak okoliczność mycia okien dachowych. Chcemy czy nie, taki moment w końcu nastąpi. Stąd warto zdecydować się na obrotowe okna dachowe  – aby w prosty i intuicyjny sposób, szybko i skutecznie uwolnić się od nie lubianych prac porządkowych. Jeśli mamy to szczęście i w naszej sypialni znajduje się wyjście na balkon, zastanówmy się w jaki sposób chcemy je otwierać. Czy z uwagi na niewielki metraż sypialni chcemy mieć drzwi przesuwne na balkon, które otwartym skrzydłem nie zajmą dodatkowej przestrzeni we wnętrzu? A może lubimy spać przy uchylonych drzwiach balkonowych, stąd bardziej wartościowe dla nas okażą się drzwi balkonowe klasycznie otwierane z opcją uchylania? Przeanalizujmy nasze upodobania i nawyki - staną się kluczem do samodzielnego urządzenia naszej własnej, wymarzonej sypialni!

Więcej inspiracji: